Člani odborov so najprej odgovarjali na vprašanje, ali je kandidatka ustrezna za prevzem komisarskega položaja. Če je izid glasovanja o tem vprašanju negativen, potem o drugem vprašanju, ali je resor, ki ji je dodeljen zanjo ustrezen, sploh ne glasujejo.

Sedaj pričakujemo nov predlog slovenske vlade, je po glasovanju dejal predsedujoči odboru za energijo Jerzy Buzek iz vrst desnosredinske Evropske ljudske stranke (EPP). Po njegovem mnenju bi bilo dobro, če bi slovenska vlada vzpostavila stik s prihodnjim predsednikom Evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem in se dogovorila o resorju. Ne želimo, da bi menjavali preveč resorjev, je še izpostavil.

Na vprašanje, kaj se bo zgodilo zdaj, mora odgovoriti Slovenija, je dejal tudi evropski poslanec iz vrst evropskih socialistov Matthias Groote. Evropski socialisti vztrajajo, da Slovenija predlaga žensko, o imenih pa ni želel ugibati, češ da je to odločitev slovenske vlade.

Veliko stvari je še odprtih, ne samo v primeru slovenske kandidatke, tudi sicer, v naslednjih dneh se bodo še mešale karte, še nekaj dinamike bo tukaj v hiši, pa je komentiral evropski poslanec iz vrst evropskih liberalcev Ivo Vajgl.

Pri Junckerju še brez komentarja

Pri prihodnjem predsedniku Evropske komisije Jean-Claudu Junckerju negativne ocene slovenske komisarske kandidatke za podpredsednico za energetsko unijo Alenke Bratušek v pristojnih odborih Evropskega parlamenta nocoj ne bodo komentirali, je sporočila Junckerjeva tiskovna predstavnica Natasha Bertaud.

Ocene odborov, pristojnih za zaslišanje, bodo v prihodnjih dneh obravnavali še predsedniki vseh odborov, ki se predvidoma sestanejo v četrtek, in predsedniki političnih skupin, ki se predvidoma sestanejo prihodnji teden. Predsedniki političnih skupin tudi sprejmejo končne odločitve.

Cerar: Govoriti o imenih je še prezgodaj

Premier Miro Cerar je v odzivu na novico, da sta pristojna odbora slovenski kandidatki za podpredsednico Evropske komisije Alenki Bratušek podelila negativno oceno, danes v Milanu dejal, da bo vlada poiskala novega ustreznega kandidata, vendar o imenih za zdaj še ne želi govoriti.

Slovenski premier, ki je za novico o negativni oceni za Bratuškovo izvedel ob robu izrednega vrha EU o zaposlovanju v Milanu, je ob tem še dejal, da je sedaj na vladi, da sprejme odločitev o prihodnjem kandidatu. Kot predsednik vlade se bo zavzel za to, da vlada nemudoma najde novega ustreznega kandidata.

Časa ni več veliko

Cerar je še poudaril, da bo morala vlada nemudoma ukrepati, saj časa po njegovem ni več dovolj. Kot je dejal, se bo o tej zadevi posvetoval že nocoj. Odločitev o novem kandidatu oz. kandidatki mora biti znana v prihodnjih dneh, je dejal in dodal, da je pred vlado zahtevna naloga.

Cerar je sicer v izjavi za slovenske novinarje tudi izrazil obžalovanje, da je prišlo od zavrnitve, kajti če bi Bratuškova uspela s kandidaturo, bi Slovenija dobila pomembno podpredsedniško mesto in pomemben resor.

Na novinarsko vprašanje o iskanju novega kandidata je predsednik SMC dejal, da bo zagotovo tudi njegova stranka iskala novega kandidata in da se mu zdi to absolutno nujno. Vendar pa se bodo morali o tem vprašanju posvetovati tudi vsi koalicijski partnerji.

Je novo ime Violeta Bulc?

O morebitnem razpletu glede tega, ali bo Slovenija ohranila podpredsedniški položaj, na katerega je bila kot kandidatka predlagana Bratuškova, Cerar ni želel ugibati. Dejal je le, da se bo v naslednjih dneh pozanimal, kakšna je situacija.

Predsednik vlade za zdaj tudi ne želi govoriti o imenih. Na vprašanje, ali je v igri za komisarsko kandidatko morda tudi ministrica brez listnice, pristojna za razvoj, strateške projekte in kohezijo, Violeta Bulc, je Cerar dejal le, da je še prezgodaj za omenjanje kakršnih koli imen.

Za Židana idealna kandidatka Tanja Fajon

Predsedujoči SD Dejan Židan je za STA napovedal, da bo vlada o novem kandidatu za evropskega komisarja iz Slovenije razpravljala v četrtek. Zavrnitev Alenke Bratušek ga ni presenetila, po njegovih besedah pa v evropskih S&D in EPP menijo, da bi bila idealna kandidatka za to mesto Tanja Fajon. Se pa v vladi Mira Cerarja o tem še niso usklajevali.

Kot je pojasnil Židan, je bila zavrnitev Bratuškove za eno od podpredsednic Evropske komisije jasna že prej. Po njegovih besedah so se politične skupine v Evropskem parlamentu dogovorile in Bratuškovi dale "možnost častnega umika" od kandidature, a je ni izkoristila.

"Tu ne gre za poraz Alenke Bratušek, pač pa za poraz prihodnjega predsednika Evropske komisije Jean-Clauda Junckerja," ugotavlja Židan. Juncker je namreč po mnenju predsedujočega SD vedel, da je Bratuškova kot premierka naredila veliko koristnih stvari, a da za položaj evropske komisarke v domači javnosti nima podpore, kar da bi Juncker moral upoštevati.

Židanu je, kot je dodal, znano stališče evropskih političnih skupin S&D in EPP, da bi bila v tem trenutku idealna kandidatka za evropsko komisarko Fajonova. Ta bi med drugim pravilno uravnotežila razmerje med političnimi frakcijami v Evropski komisiji, poleg tega je tudi visoka predstavnica v skupini S&D.

Zato je bilo Sloveniji po Židanovih navedbah neuradno ponujeno "zelo pomembno komisarsko mesto" za Fajonovo. Predsedujoči SD upa, da pri odločanju o novem komisarskem kandidatu ne bo prvi kriterij politična pripadnost, ampak to, kaj je koristno za Slovenijo.

Kateri resor bi Fajonova prevzela, Židan ni razkril. So pa mediji že poročali, da bi lahko prevzela ali resor za izobraževanje, kulturo, mlade in državljanstvo ali pa resor za promet. Podpredsedniško mesto v Evropski komisiji pa je Slovenija izgubila že pred dnevi, je pristavil Židan.

Vsega so krivi lobiji

Odločitev o zavrnitvi kandidature Alenke Bratušek za podpredsednico Evropske komisije, pristojne za energetsko unijo, je v Evropskem parlamentu padla že pred zaslišanjem, je za POP TV dejal tesen sodelavec Bratuškove Roman Jakič. Zatrdil, je da je bilo politično lobiranje znotraj parlamenta izredno močno, za njim pa so stali konkretni posamezniki.

Jakič je za zavrnitev Bratuškove s strani pristojnih odborov Evropskega parlamenta okrivil tudi slovenske akterje. "Bratuškovo so najprej zrušili tukaj v domovini. Kar nekaj politikov na levici in desnici se je trudilo, da do takega glasovanja pride. Tudi nekateri mediji so pri tem nalivali olje na ogenj in potem merili, kako visok je plamen," je zatrdil Jakič.

"Na žalost v Sloveniji nismo razumeli, da bi lahko kot država bili ponosni, da dobimo eno najvišjih pozicij v komisiji," je obžaloval Jakič.

Odločitev padla že pred zaslišanjem

Po njegovem pa je v Bruslju sodba o Bratuškovi padla že pred zaslišanjem v Evropskem parlamentu. "Politične stranke so se na sodbo pripravljale že prej. Lobiranja znotraj Evropske ljudske stranke in socialistov so bila izredno močna. Tudi Zeleni so posegli v to zgodbo," je Jakič povedal za POP TV.

Ob tem je zatrdil, da so za temi lobiranji verjetno stali konkretni kandidati, ki se vidijo kot možni nasledniki Bratuškove na kandidatni listi. Pri tem je izpostavil evropsko poslanko Tanjo Fajon in dosedanjega evropskega komisarja za okolje Janeza Potočnika.

Jakič pa je branil tudi nastop Bratuškove pred pristojnima odboroma. "Posvetoval sem se s strokovnjaki s področja energetike, ki so bili vsi enotnega mnenja, da Bratuškova večjih napak ni naredila," je zatrdil.

Glede kritik, da je slabo, presplošno in ponavljajoče odgovarjala, je dejal, da če dobiš 15 istih vprašanj, tudi 15-krat isto odgovoriš. "Ker če bi različno odgovorila, bi bilo narobe," je povedal.

Jakič pa je še opozoril, da je bilo Bratuškovi pred zaslišanjem glede na to, da "prihaja v dva odbora, ki imata ponavadi diametralno nasprotna stališča", svetovano, naj govori bolj splošno. Jakič je nastop Bratuškove ocenil kot zadovoljiv in primerljiv z drugimi kandidati.

Bil je samo spin iz Bruslja

Alenka Bratušek ni odstopila od kandidature za podpredsednico za energetsko unijo, je na tiskovni konferenci sporočila tiskovna predstavnica prihodnjega predsednika Evropske komisije Jean-Clauda Junckerja, Natasha Bertaud. Danes dopoldne je namreč evropski poslanec iz vrst Zelenih Bas Eickhout tvitnil, da je slovenska komisarska kandidatka za podpredsednico za energetsko unijo Alenka Bratušek umaknila svojo komisarsko kandidaturo. Že kmalu po prvem tvitu je član ekipe Bratuškove Roman Jakič novico zanikal.

Alenka Bratušek se je na objave tujih novinarjev in poslanca Zelenih Basa Eickhouta, ki jih je sprožil prek twitterja, odzvala na svojem facebook profilu. »Nisem odstopila, čeprav priznam, da vsega tega ni več lahko prenašati,« je zapisala Bratuškova. »Današnje govorice o mojem odstopu so izmišljotina in le nadaljevanje pritiska, ki se nad mojo kandidaturo izvaja že več kot mesec dni, posebej intenziven pa je v zadnjih dnevih.«

Bratuškova je bila tudi kritična do nekaterih slovenskih politikov, za katere trdi, da se želijo okoristiti v primeru neuspešnega razpleta njene samokandidature. »Žal so gonilna sila teh pritiskov moji sonarodnjaki in sonarodnjakinje, ki upajo, da bodo po mojem padcu sami prišli do kandidature.«

Zapisala je tudi, da se je za splošne odgovore, nad katerimi so bili izredno nezadovoljni evropski poslanci, odločila na podlagi mnogih posvetov, tudi znotraj bruseljskih krogov. »Če bi dajala bolj konkretne odgovore, pa bi me verjetno kritizirali zaradi njih. Šli so tako daleč, da so kritizirali moje petje pesmi italijanskega delavskega gibanja napisane leta 1908, kar naj bi dokazovalo mojo naklonjenost komunizmu. Mojo "protievropskost" pa s tem, da sem naredila vse kar je v moji moči, da v Slovenijo ni prišla trojka. Tako nizko smo padli. Recept za mojo diskreditacijo je bil spisan v Sloveniji, kar je od vsega skupaj najbolj grenko spoznanje. Pa to zdaj ni preusmerjanje pozornosti ali zanikanje lastne odgovornosti, to je zgolj kruto dejstvo.«

Premier Miro Cerar je danes v Milanu dejal, da je in da verjetno še bo imel veliko pogovorov v zvezi s slovensko kandidatko za podpredsednico Evropske komisije Alenko Bratušek, vendar pa se o zadevi ne želi izrekati, dokler ne bo jasno, kakšno oceno bosta sprejela odbora Evropskega parlamenta, pred katerima se predstavila Bratuškova.

(Foto: AP)

Plaz je na twitterju sprožil Bas Eickhout

Evropski poslanec iz vrst Zelenih Bas Eickhout je danes ob 10:31 na twitterju sprožil ugibanja o komisarski kandidaturi Bratuškove.

Informacije so bile, kot že rečeno, zelo različne, saj je član ekipe Bratuškove Roman Jakič na twitterju govorice že kmalu zanikal. Zdaj je znano, da Bratuškova res ni odstopila od kandidature.

Že včeraj govorice, da naj bi Bratuškovo zavrnili kot članico Evropske komisije

Predsednik odbora za okolje Giovanni La Via je v torek napovedal, da bodo poslanci Bratuškovo verjetno zavrnili, ne le kot podpredsednico za energetsko unijo, ampak sploh kot članico Evropske komisije.

Spet v igri Potočnik?

(Foto: Matej Povše)

A vodja evropskih liberalcev v parlamentu Guy Verhofstadt si po navedbah virov v parlamentu močno prizadeva, da bi Bratuškovo v primeru njene zavrnitve ali odstopa nadomestil z osebo iz liberalnega kroga.

V evropsko družino liberalcev sodi komisar za okolje Janez Potočnik, a pri prihodnjem predsedniku Evropske komisije Jean-Claudu Junckerju so doslej vztrajali pri zadostnem številu žensk, tako da naj bi v tem primeru želeli novo kandidatko.

Poleg usklajevanj najpomembnejših igralcev v parlamentu in komisiji je ključno, kaj bo odločil predsednik vlade Miro Cerar, ki kandidature Bratuškove za zdaj ni komentiral.

Nova komisija naj bi sicer začela delati 1. novembra. Če bodo resni zapleti s kandidati in resorji, bodo zamude, povsem mogoče je, da v tem primeru nova ekipa ne bo začela delati pred marcem, izpostavljajo nekateri viri v svarilo parlamentu, naj ne pretirava z zahtevami.