V Kopru nič novega. V soboto bo svoja vrata spet odprl prenovljeni lokal, tokrat legendarni žusternski Snack Bar, svoj rokenrol sloves pa bo poskušal v nedeljo, torej na dan volitev, upravičiti še s skupino Mambo Kings. Pijača in hrana bosta seveda po simbolični sceni, poskrbljeno bo tudi za ognjemet. V ponedeljek, kot kaže, ne bo nič drugače. Številna gradbena dela bodo v sklepni fazi, Boris Popovič pa bo s svojimi sodelavci najverjetneje nastopil četrti mandat na čelu koprske občine. Po volilni napovedi, ki jo je za Dnevnik opravila Ninamedia, bi lahko Popovič v nedeljo premočno zmagal.

Tipkalni orkester Borisa Popoviča

»V Kopru je treba predvsem ozaveščati mlade in vse druge, da letno dviganje proizvodnje in prometa pelje v Nikamor, da so spektakularne novogradnje in obnovljene cerkvopalače žalobni spomeniki našega nerodovitnega časa, v katerem propadajo ljudje,« razmere v največji obalni občini opisuje Marko Brecelj.

Kompetentne sogovornike, ki bi si upali pokomentirati politiko aktualnega župana Borisa Popoviča in njegove številne ekipe, je v Kopru skorajda nemogoče najti. Ali se bojijo za svoj položaj ali so se že zlili v eno od struj, ki jih obvladuje Popovič. Med slednje med drugimi spada tudi rektor primorske univerze Dragan Marušič. V Kopru je po Brecljem mnenju zato treba vzpostaviti civilni dialog, ker ga ni. »Nevladje je boječe, podkupljeno in nesodelujoče. Vodilna stranka je podrepopodjetniška, druge se tudi ne zavedajo, da živimo v Istri. Občinska uprava je kimoglava, najodgovornejšim je najpomembneje, da ostanejo v službah. Občinski svet je Tipkalni orkester Borisa Popoviča,« pravi nekdanji buldožer, ki se počuti kot prebivalec oropanega tržnega artikla Koper - Capodistria. Da je stanje duha porazno, navsezadnje dokazujejo tudi prazne tribune koprske Bonifike, ki so pred leti na tekmah domačega (zdaj pa Popovičevega) nogometnega kluba združevale številne Koprčane.

Na drugi strani koprska oblast po mnenju nekdanje direktorice Primorskih novic Barbare Verdnik potroši izredno veliko denarja za občinske »medije« in svetovalce za odnose z javnostjo pa tudi za zakup prostora v nekaterih drugih medijih, kjer nenehno ponavlja mantro, »kako je bilo prej nič in je zdaj vse«. »Z neinformiranimi ljudmi je seveda lahko manipulirati. Potem je tukaj še strah tistih, ki imajo od take politike korist ali so od nje odvisni zaradi zaposlitve, pa predvolilne fešte, zastonj hrana in pijača, blišč za oči. In ljudje rečejo, saj ni tako slabo. Ali pa, kaj se bom s tem ukvarjal, saj nič ne pomaga,« razmišlja Verdnikova. Po njenem mnenju prihaja do razkroja vseh skupnosti, do odsotnosti vrednot in etike, do dopuščanja klientelizma in korupcije, do napadov in izločanja drugače mislečih. »In kar je najbolj nevarno – tako stanje se zdi normalno.« Spomnimo, da je bil koprski župan, ki velja za rednega gosta sodnih dvoran, med drugim aprila letos zaradi zlorabe položaja pri prodaji občinskih zemljišč na prvi stopnji obsojen na triletno zaporno kazen in dveletno prepoved opravljanja javne funkcije.

Odprtja novih lokalov se že napovedujejo

Ne gre pa spregledati, da se je največja obalna občina v Popovičevi eri tudi zelo razvila. A je imelo prehitevanje Portoroža po desni tudi svojo ceno. Dolg v višini 1020 evrov na prebivalca je v koprski občini trenutno med najvišjimi v Sloveniji. Konec leta 2002, ko je Popovič nastopil prvi mandat, je ta znašal zgolj 103 evre na prebivalca.

»Boris Popovič je v svojem prvem mandatu zapravil skoraj vse naše prihranke. V drugem je razprodal premoženje, ki so ga ustvarili naši starši. V tretjem je zapravil še denar, ki ga bodo naši otroci šele zaslužili, ko odrastejo,« finančno kondicijo koprske občine opisuje županska kandidatka Polka Bošković. Olga Franca ob tem omenja makete stolpa Landmark, drage ognjemete, neustrezno osvetljevanje mesta, nestrokovni nakup palm, zapravljanje denarja za propadli objekt Kompas Lazaret... A so možnosti, da bi kdo od osmih županskih kandidatov v nedeljo ogrozil nov mandat Borisa Popoviča, ki ima trenutno v 33-članskem občinskem svetu kar 19 svojih predstavnikov, kljub temu nepredstavljive. Na zadnjih volitvah je Popoviča podprlo skoraj 70 odstotkov oziroma 14.189 volilcev, Olgo Franca 923, Breclja pa 372 Koprčanov. Kot kaže javnomnenjska raziskava, sta tokrat brez možnosti tudi kandidata SMC in ZL. Lokalne volitve so namreč nekaj povsem drugega kot državnozborske.

Čez štiri leta očitno ne bo nič drugače. Odprtja novih lokalov se že napovedujejo. »Začeli smo z oživljanjem Kidričeve ulice in ne bomo nehali, dokler ne bo Kidričeva ulica tako obljudena, kot je Pristaniška ulica danes. Sami veste, da si vsi želijo imeti lokale prav v Pristaniški ulici, in prepričani smo, da se bo enako zgodilo tudi v Kidričevi ulici,« pravijo v štabu Borisa Popoviča, ki nastopa na tokratnih volitvah z dvema listama – Koper je naš in Slovenija za vedno. Na prvi kandidira sam, na drugi pa njegova žena Eva Popovič.