Nov ministrski zbor bo imel tri člane več kot doslej. Največja vladna stranka SMC bo vodila devet resorjev, DeSUS štiri, SD pa tri.

V novi vladi je kar nekaj novincev, so pa v njej tudi štirje dosedanji ministri: prvak DeSUS Karl Erjavec ostaja na čelu zunanjega ministrstva, predsedujoči SD Dejan Židan bo še naprej vodil kmetijski resor, Anja Kopač Mrak (SD) je tudi v novem mandatu ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Gorazd Žmavc (DeSUS) pa minister brez listnice na uradu za Slovence v zamejstvu in po svetu.

Iz kvote SMC je nov gospodarski minister Jožef Petrovič, finančni minister Dušan Mramor, pravosodni pa Goran Klemenčič. Resor javne uprave prevzema Boris Koprivnikar, infrastrukturnega Peter Gašperšič, zdravstvenega pa Milojka Kolar Celarc.

Nova notranja ministrica je Vesna Györkös Žnidar, ministrica za izobraževanje, znanost in šport Stanka Setnikar Cankar, vodenje novoustanovljenega urada za razvoj, strateške projekte in kohezijo pa kot ministrica brez listnice prevzema Violeta Bulc.

Ministrica za kulturo iz kvote DeSUS je Julijana Bizjak Mlakar, Irena Majcen pa ministrica za okolje in prostor. Iz kvote SD je med ministri še Janko Veber, ki prevzema obrambni resor.

Vseh 16 ministrskih kandidatov - med njimi je sedem žensk - je v minulih dneh uspešno prestalo zaslišanja pred matičnimi delovnimi telesi DZ.

Prva seja novoizvoljene vlade že nocoj; odločanje tudi o začetnih kadrovskih zadevah

Predsednik vlade Miro Cerar je po današnjem imenovanju ministrske ekipe v DZ v izjavi za medije potrdil, da bo prva seja vlade že nocoj, odločali pa bodo o začetnih kadrovskih zadevah in se seznanili s stanjem po poplavah v državi. Kot je dodal, tako on kot vsi ministri čutijo veliko odgovornost, naredili pa bodo vse za izhod Slovenije iz krize.

Fiskalna politika bo precej restriktivna

Mandatar Miro Cerar je napovedal, da bo nova vlada najprej ocenila potrebnost rebalansa letošnjega proračuna ter pripravila osnutek proračunskega načrta za leto 2015 in predlog zakona o fiskalnem pravilu. Treba bo tudi pristopiti k pogovorom z Evropsko komisijo glede perečega presežnega primanjkljaja in postopka za odpravo čezmernih makroekonomskih neravnovesij.

Cerar je še napovedal, da bo morala biti fiskalna politika precej restriktivna, kar pomeni, da bo treba zmanjšati javne izdatke, povečati učinkovitost pobiranja obstoječih davkov, predvsem pa narediti vse, da bo rast BDP čim večja.

Med prioritetami, ki jih je naštel Cerar, so internacionalizacija gospodarstva, gospodarska diplomacija in razdolževanje podjetij. Še posebej je opozoril na nedostopnost kreditov za podjetja in posameznike, čeprav niso zadolženi, velik problem pa vidi tudi v negotovosti za mlade. Povedal je, da imajo tudi najbolj izobraženi mladi dostop predvsem do podplačanih oblik dela, ki jim ne omogočajo osamosvojitve. Zato postavlja vprašanje, kdaj se bodo lahko osamosvojili in kdaj se bomo lahko osamosvojili kot družba?

Med prioritetami tudi boj proti korupciji

Na področju zdravja je Cerar napovedal ničelno toleranco do korupcije in za večjo razmejitev med javnim in privatnim zdravstvom, kot ključno za prihodnost Slovenije pa vidi tudi šolstvo. Predvsem visokošolski študij se mu zdi pomemben z vidika, da morajo vsakemu državljanu omogočiti, da lahko enkrat brezplačno študira.

Prioriteto policijskega dela napoveduje na pregon gospodarske kriminaliteti, za uspešen pregon kriminala pa opozarja na pomembnost strokovnosti in odgovornosti vseh vpletenih v postopke sodnega pregona kriminala.

Zadnji gospodarski rezultati so sicer po Cerarjevih besedah spodbudni, a na številnih področjih še vedno nazadujemo. Med drugim je omenil proračunski primanjkljaj ter še bolj zaskrbljujoč strukturni primanjkljaj ter višino javnega dolga. »Če ne bomo odločno ukrepali, bodo današnje izdatke za plače in pokojnine odplačevali še naši vnuki,« je dejal.

Mesec: Če bi napovedane reforme delovale, bi Hrvaška in druge države vzhodne Evrope cvetele

Luka Mesec iz Združene levice je povedal, da so predčasne volitve pokazale, da si ljudje želijo spremembe v vodenju države, a je prepričan, da na podlagi predstavitev ministrskih kandidatov bistvene spremembe ni pričakovati. Opozoril je tudi na težave Mira Cerarja pri vztrajanju pri načelih etike, ki jih sicer pogosto izpostavlja. Očita mu, da je že po dveh mesecih postaja jasno, da se etika, ko je soočena s težkimi odločitvami, tudi v primeru Mira Cerarja odmakne politiki.

Opozarja tudi, da politike, ki jih namerava nova vlada nadaljevati ne vodijo iz krize. »Očitno se je laže pokoriti diktatu okoliščin in vse to izpustiti iz rok, ljudstvo pa z dobro plačanim PR-om prepričevati, da je razprodaja pot iz krize. Če bi to bilo res, potem bi danes Hrvaška ali pa cela vzhodna Evropa cvetela od zaposlenosti, tehnološke razvitosti in ljudje bi se tja množično preseljevali, namesto da se odseljujejo. Pa se ne. V zadnjih desetih letih so te države izgubile tudi tretjino prebivalstva, ekonomske razlike pa so v njih tudi največje na svetu. Kot je dejal Einstein: 'Norost je delati vedno znova isto stvar in pričakovati drugačne rezultate.'«

Möderndorfer: Izjave ministrskih kandidatov so se izključevale

Ljudmila Novak je izpostavila pomembnost lažjega dela podjetij in manj nepotrebnih birokratskih ovir, zaradi katerih morajo projekti stati, podjetniki pa beležijo izgubo. Napoveduje pa, da bi NSi konstruktivna opozicija in novi vladi želi veliko uspeha.

Jani Möderndorfer je napovedal, da v ZaAB vlade ne bodo podprli, saj je v koaliciji ni in ima dovolj dobro podporo v parlamentu, da bo sprejeta, od vlade pa pričakujejo rezultate. Tako Ljudmila Novak kot Jani Möderndorfer pa sta izpostavila, da je bilo med zaslišanji ministrskih kandidatov zaznati, da komunikacija v vladi ni potekala najbolje, saj so se izjave posameznih kandidatk in kandidatov izključevale.

Janša: Cerarjeva predstavitev neambiciozna, a sprejemljiva

Janez Janša je prepričan, da je ključen stavek današnje predstavitve, da bomo morali voditi restriktivno fiskalno politiko. Pravi, da so cilji Cerarjeve vlade praktično isti, kot so bili cilji vlade Janeza Janše pred tremi leti, a da je finančno stanje države še bolj zahtevno. V tem vidi tudi problem za vlado Mira Cerarja, saj ocenjuje, da bo zaradi tega doživel odpor tistih, ki so ga izvolili, da do tovrstnih ukrepov ne bi prišlo.

Čeprav vlade danes ne bodo podprli, bodo v SDS podprli vse ukrepe, ki sledi ciljem, ki so jih začrtali sami, saj Janša ocenjuje, da so tovrstni ukrepi potrebni. Če bi Cerarjevo predstavitev ocenili v Bruslju, pa bi po Janševem mnenju zanj rekli, da je »neambiciozen, ampak sprejemljiv«.

Jurša: Za nami je dolgo turbulentno obdobje

Franc Jurša iz DeSUS je povedal, da so v poslanski skupini zadovoljni s predstavitvijo, a opozarjajo, da je za Slovenijo dolgo turbulentno politično obdobje, ko vladam ni uspelo dočakati konca svojega mandata. Sicer izpostavlja, da z določenimi odgovori ministrskih kandidatov niso bili zadovoljni. Izpostavil je predvsem izjavo kandidata za ministra za infrastrukturo Petra Gašperšiča, ki je povedal, da drugega tira med Divačo in Koprom ne bomo potrebovali še najmanj 30 ali 40 let, a je Jurša ocenil, da je to izjavo v nagovoru popravil Cerar.

Predsednik poslanske skupine SD Matjaž Han je medtem povedal, da so volilci in beg ljudi iz države rekli konec politiki, ki se je ukvarjala samo z vprašanji, kdo je izkopal bančno luknjo, kdo se je boril za samostojno Slovenijo in drugimi podobnimi vprašanji. Državljani in državljanke, po njegovi oceni, niso več pripravljeni prenašati tovrstnega političnega cirkusantstva. Če se ne bomo poenotili okoli cilja politične stabilnosti, nam ne bo pomagalo nobeno orodje, je še dodal Han.