Novi vladi predlagajo, da naj projekt dokončanja sistema obravnava kot prednostni projekt in ga čim hitreje uvrsti na dnevni red vlade.

"Odlog odločanja namreč povzroča zelo visoka tveganja in posledice za delo policije in drugih organov, ki so uporabniki sistema TETRA. Obstoječe stanje lahko celo povzroči nezmožnost operativnega delovanja nekaterih državnih služb, kar ima lahko hude posledice za varnost. Sedanji sistem je namreč nedokončan in v precejšnji meri tudi iztrošen," so na ministrstvu zapisali v sporočilu za javnost.

Ob tem pojasnjujejo, da je vlada za pripravo nalog, povezanih z izgradnjo tega sistema, ustanovila medresorsko projektno skupino, ki je na podlagi sklepov vlade v maju 2013 med drugim pripravila opis obstoječega stanja radijskih sistemov državnih organov in v večini evropskih držav z oceno upravičenosti izvedbe projekta po modelu javno-zasebnega partnerstva.

Najprej popravki, nato nič

Po končanih postopkih je medresorska projektna skupina pripravila poročilo, analizo, predloge in sklepe, ki jih je vlada obravnavala konec marca 2014 in razpravo prekinila zaradi zahteve po nekaterih dodatnih podatkih. Medresorska projektna skupina je dopolnila pripravila in jih po obravnavi na seji že v maju 2014 posredovala vladi, ki pa kasneje zaradi odstopa tega ni obravnavala.

Kot pojasnjujejo, je v sistem TETRA trenutno vključenih nekaj več kot 7000 državnih uporabnikov. Poleg policije so to enote nujne medicinske pomoči, enote za izvrševanje kazenskih sankcij, finančna uprava, Dars, mestna redarstva. Predvideva pa se še vključitev enote za zaščito in reševanje in nekaterih podjetij v večinski državni lasti (elektro distribucija, komunalna podjetja in drugi). Z vzpostavitvijo enotnega sistema bi končno dosegli večjo operabilnost, povezljivost, učinkovitost ter racionalnost.