Andrej Vizjak, nekdanji minister v dveh vladah Janeza Janše in poslanec SDS, ki mu na zadnjih državnozborskih volitvah ni uspelo priti v državni zbor, je dobil službo v državni energetiki. Septembra bo prevzel vodenje razvoja in investicij v družbi Hidroelektrarne na spodnji Savi (HESS).

Ta je v začetku julija prešla v večinsko last Gen Energije, solastnice slovenske polovice krške jedrske elektrarne. Vizjak bo v HESS zadolžen tudi za Hidroelektrarno Mokrice, ki je zadnja v verigi petih elektrarn na delu Save med Zidanim Mostom in mejo s Hrvaško. Ocenjena vrednost elektrarne je 195 milijonov evrov, Vizjak pa bo skrbel za pripravo projekta do izdaje gradbenega dovoljenja. »Zaupali mu bomo več nalog. Skrbel bo za umeščanje v prostor, za stike z lokalnim okoljem, resornim ministrstvom in hrvaško stranjo, med njegovimi nalogami pa bo tudi pridobivanje evropskih sredstev,« je včeraj dejal direktor HESS Bogdan Barbič. Višine Vizjakove plače ni želel razkriti, poudaril pa je, da z nekdanjim ministrom niso podpisali individualne pogodbe. Po kolektivni pogodbi dejavnosti elektrogospodarstva bo Vizjak, ki je po izobrazbi magister elektrotehnike, na novem delovnem mestu mesečno zelo verjetno prejemal okoli štiri tisoč evrov bruto. V HESS so dodali še, da je bil Vizjak izbran na javnem razpisu, na katerega se je prijavilo pet kandidatov.

»Oče« posavskega lobija prišel domov

Čeprav je Barbič poudaril, da pri Vizjakovi zaposlitvi »ne gre za politično odločitev«, nekdanji minister še zdaleč ni (bil) zgolj eden od več deset tisočih iskalcev zaposlitve v Sloveniji. Gre namreč za politika, ki je že skoraj desetletje ena najvplivnejših oseb v domači energetiki. Vizjak velja za »očeta« posavskega energetskega lobija. Leta 2006, ko je vodil ministrstvo za gospodarstvo, takrat pristojno tudi za energetiko, je poskrbel za razbitje Holdinga Slovenske elektrarne (HSE). Janševa vlada je dve njegovi podjetji – Savske elektrarne in Termoelektrarno Brestanica – priključila k novoustanovljeni Skupini Gen Energija, ki je dobila tudi pravice do trženja takrat še zelo donosne električne energije iz jedrske elektrarne. Do leta 2007 je Vizjak celo vodil nadzorni svet HSE, ki so ga obvladovali župani iz Posavja. V času vlade Boruta Pahorja je odigral ključno vlogo pri preprečitvi ponovne priključitve Gen Energije k HSE, za katero so si prizadevali v Zares, in prelivanju denarja iz Posavja za gradnjo TEŠ 6, ki jo je več let izmenoma podpiral in kritiziral. Kot »oficir za zvezo« s SD je imel Vizjak pogoste, tudi zasebne stike z nekdanjim ministrom za finance Francem Križaničem in vodjo poslanske skupine SD Matjažem Hanom, zanj pa se je našlo tudi mesto v Pahorjevem strateškem svetu za energetiko.

Kljub temu da je Janez Janša v času druge vlade Andreja Vizjaka »umaknil« na položaj ministra za delo, je Vizjak še vedno vlekel številne niti v posavski energetiki. Leta 2012 je tako skušal zrušiti prvega moža Gen Energije Martina Novšaka in pridobiti nadzor nad več deset milijonov evrov vrednim denarnim tokom družbe iz Krškega. Manever mu je preprečil predsednik SLS Franc Bogovič, ki je po volilnem porazu stranke in izvolitvi za evropskega poslanca izgubil pomemben del vpliva. Tudi zato se je včeraj že ugibalo, ali je Vizjakov prihod v HESS le začetek drugih kadrovskih rošad v skupini in ali se nekdanjemu ministru v primeru imenovanja Bogdana Barbiča v razširjeno upravo Gena Energije morda obeta celo direktorsko mesto v HESS.

Te špekulacije je Barbič včeraj zanikal. Hkrati je priznal, da je Vizjak družbi v zadnjih letih velikokrat priskočil na pomoč. »Ko smo ga potrebovali, je bil na voljo. Pomagal nam je reševati številne težave. Tudi zato nam bo koristil, saj pozna tako naše projekte kot delovanje državne uprave in sestavo proračuna. Večkrat je dokazal, da se je sposoben pogovarjati s komer koli,« je dejal. Vizjakova zadnja politična akcija, povezana s posavskimi elektrarnami, je bila junijska pobuda za spremembo zakona o izkoriščanju energetskega potenciala spodnje Save. Z njo je omogočil sofinanciranje dokončanja akumulacijskega jezera HE Brežice iz vodnega sklada. Vizjak ima pomemben del zaslug tudi za to, da je sklad, ki je bil ob ustanovitvi namenjen protipoplavni varnosti v Sloveniji, pomemben del denarja (samo leta 2012 skoraj 32 od 48 milijonov evrov) vrsto let preusmerjal v financiranje posavskih elektrarn. Nekdanji minister in HESS imata še eno skupno točko. Pomemben del poslov pri gradnji proizvodnih objektov na Savi je dobil novomeški gradbinec CGP, ki ga lastniško obvladuje Dari Južna, sicer dober Vizjakov prijatelj.

Vizjak, ki je v zadnjih mesecih bolj ali manj odkrito kritiziral način vodenja kampanje SDS na zadnjih volitvah, je sicer novo ime iz kroga SDS, ki je v zadnjih dveh letih našlo službo v državni energetiki. Poročali smo že, da je od lani v Elesovem sektorju za monitoring trga zaposlen ekonomist Bernard Brščič, nekdanji uslužbenec v Janševem kabinetu. Od tam je na HSE prišla tudi Karina Medved, nekdanja asistentka evropske poslanke SDS Romane Jordan, ki je v družbi zadolžena za mednarodne odnose. Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) pa je v začetku lanskega leta ugotovila, da je Nika Janša, hči nekdanjega premierja, službo v državnih Plinovodih dobila, kljub temu da po sistematizaciji za delovno mesto ni izpolnjevala pogojev.