Sirskega kemičnega orožja, vsaj tistega najnevarnejšega, ni več. Tako je v ponedeljek sporočilo ameriško obrambno ministrstvo, ki je med drugim prispevalo ladjo, na kateri so uničili sestavine za izdelavo kemičnega orožja in kemično orožje samo. Prvič v zgodovini se je zgodilo, da so to storili na morju, in sicer v mednarodnih vodah Sredozemskega morja.

Proces je nadzirala Nobelova nagrajenka za mir

Uničevanje orožja oziroma najnevarnejših sestavin zanj je trajalo dobrih štirideset dni. To je bil zadnji korak lanskega dogovora Rusije in Združenih držav, na katerega je septembra pristal tudi sirski predsednik Bašar Al Asad, ki se je tako izognil mogočim letalskim napadom, s katerimi je Zahod grozil zaradi napada s sarinom v Ghouti pri Damasku avgusta lani. Takrat je po različnih ocenah umrlo med 300 in 1700 ljudi. V preiskavi OZN jim ni uspelo zbrati trdnih dokazov o odgovornosti za napad, Asadov režim in uporniki so krivdo prelagali drug na drugega.

Celoten politični in strokovni proces uničenja orožja je trajal skoraj leto dni. Po rusko-ameriškem dogovoru in sirskem pristanku je nadzor nad procesom prevzela Organizacija za prepoved kemičnega orožja (OPCW), lanska dobitnica Nobelove nagrade za mir. Oktobra lani je začela pregledovati 27 lokacij objektov s kemičnim orožjem ali z zmogljivostmi za njegovo izdelavo, ki jih je prijavila oblast v Damasku. Oktobra je Sirija tudi že začela uničevati bombe in raketne konice za kemično orožje ter zmogljivosti za mešanje kemikalij in za polnjenje kemičnega orožja.

Načrt uničenja v mednarodnih vodah Sredozemskega morja

Novembra je OPCW sprejel načrt, da sirsko kemično orožje na uničenje prepelje v tujino. Strokovnjaki so se strinjali, da je prenevarno, da bi ga sredi državljanske vojne uničevali na sirskih tleh. Ker pa nobena država ni hotela biti »gostiteljica uničenja«, so se morali znajti drugače. Tisoč ton kemikalij 1. prednostne kategorije, med njimi plin iperit in sestavine za sarin in VX, so z dvanajstih lokacij v Siriji prepeljali v sirsko pristanišče Latakija, kar je bil sploh pri dveh lokacijah poseben izziv, ker sta bili na območju hudih spopadov. Iz Latakije so jih s sodelovanjem različnih strokovnjakov, varnostnega in drugega osebja iz Kitajske, ZDA, Finske in Rusije pretovorili na norveške in danske ladje. Te so sestavine prepeljale v italijansko pristanišče Gioia Tauro, kjer so jih preložili na ameriško ladjo Camp Ray. Skupno je v projektu sodelovalo trideset držav. Zadnje sestavine za orožje so iz Sirije odpeljali 23. junija, kar je sicer predstavljalo zamudo glede na dogovorjeni urnik, a je OPCW Sirijo pohvalil za zgledno sodelovanje.

Onesnažene odpadne vode v Nemčijo in na Finsko

Ameriška mornarica je ob pomoči britanskih strokovnjakov in opreme na ladji Camp Ray začela uničevati iperit in sestavine za sarin in VX 8. julija. Na ladji so imeli dva mobilna sistema za hidrolizo. Ker kemično orožje oziroma sestavine zanj niso bili vdelani v orožje (rakete, bombe...), ampak so bili shranjeni še samostojno, je to precej olajšalo delo. Uničili so jih s kemičnimi postopki, in sicer tako, da so jih nevtralizirali z mešanjem z reagenti. Gre za postopek, ki ga je ameriška vojska uporabljala za razgradnjo lastnega kemičnega orožja oziroma sestavin zanj, a nikoli doslej na morju. Pri tem je nastalo 5,7 milijona litrov onesnaženih odpadnih voda, ki jih bodo poslali v Nemčijo in na Finsko v industrijsko razgradnjo.

Kemikalije so uničevali tudi v Veliki Britaniji

150 ton sestavin kemičnega orožja druge prednostne kategorije pa so s pomočjo kraljeve mornarice prepeljali v Veliko Britanijo. 8. avgusta je vlada v Londonu sporočila, da so v obratih francoskega podjetja Veolia v Chesterju na zahodu Anglije v sežigalnici uničili še zadnje od teh sirskih kemikalij.

Ameriška vlada je ob dokončnem uničenju kemičnega orožja oziroma najhujših sestavin v izjavi za javnost izrazila zadovoljstvo. Vendar vztraja, da ostajajo odprta vprašanja. Zunanji minister John Kerry je dejal, da obstajajo »odstopanja in pomanjkljivi podatki« v izjavi sirskega režima o njegovem programu kemičnega orožja, vprašljivo naj bi bilo tudi uničevanje sirskih zmogljivosti za izdelavo tega orožja. Kerry je tudi dejal, da režim proti civilistom še naprej uporablja klor, ki je industrijski plin, za uporabo v vojni pa prepovedan z ženevskimi konvencijami. Predsednik Barack Obama se je zahvalil za sodelovanje tudi Rusiji. Slednja, ki ima precej drugačne poglede na dogodke v Siriji kot ZDA, se na novico o uničenju kemičnega orožja včeraj še ni odzvala, prav tako ne na ameriške trditve, da so v sirskem poročilu o kemičnem orožju luknje.