Globoke razpoke v ameriškem vojaškem pravosodnem sistemu

V poročilu so po navedbah organizacije zbrani dokazi o globokih razpokah v ameriškem vojaškem pravosodnem sistemu, ki da v obravnavi smrti in poškodb afganistanskih civilistov izkazuje kulturo nekaznovanosti.

Predsednik Hamid Karzai je pogosto grajal ameriške sile zaradi civilnih žrtev, a Natova vojaška operacija Isaf je vselej zatrjevala, da jemlje vse obtožbe glede civilnih žrtev resno in da vsak posamezen primer preiskuje.

Poročilo temelji na pogovorih preiskovalcev AI s 125 Afganistanci s podatki glede 16 ločenih napadov, ki so povzročili civilne žrtve, vključuje pa tudi podatke o 97 primerih tovrstnih incidentov od leta 2007.

"Po vsakem incidentu, v katerem so ameriške sile ubile civiliste, bi ZDA morale zagotoviti - kadarkoli je zadosti dokazov -, da se osumljence preganja," še navaja poročilo.

"Zapuščeni v temi"

Ostro poročilo, ki nosi naslov "Zapuščeni v temi", se pretežno osredotoča na zračne napade in nočne racije, ki jih je izvajala ameriška vojska. Te operacije so bile vselej kamen spotike med afganistanskim predsednikom in njegovo zahodno zaveznico. Poleg tega pa poročilo vsebuje tudi pogovore s priporniki, ki so jih ameriške sile v zaporu mučile.

V AI med drugim menijo, da je glavna ovira za pravico afganistanskih žrtev in njihovih družin v "strukturni pomanjkljivosti ameriškega vojaškega pravosodnega sistema, ki ovira preiskavo in pregon kaznivih dejanj proti civilistom". Zato tudi menijo, da morajo ZDA nujno izpeljati reformo vojaškega pravosodnega sistema, piše nemška tiskovna agencija dpa.