Zmagovalec bi podedoval Verbičevo občinsko upravo
»SMC bo imela svojega kandidata, a najprej moramo oblikovati lokalni odbor stranke in skupaj s centralo v Ljubljani najti primernega kandidata, za katerega se ne bo kasneje izkazalo, da je politično oporečen,« je bil kratek in ne preveč zgovoren Ernest Zakarija iz lokalne ekipe SMC. Postopke uradne ustanovitve odbora in iskanja kandidatov naj bi pospešeno zagnali prihodnji teden. Neuradno naj bi skušali poiskati uspešnega gospodarstvenika, a naj bi pri tem imeli ogromne težave, saj naj si nihče ne bi želel delati z občinsko upravo, ki jo je nastavila obstoječa naveza Černač-Verbič.
Nekaj od več anket, ki so jih naročile različne lokalne politične ekipe, kaže, da si vsaj polovica volilcev, ki so pred štirimi leti v prvem krogu z 61 odstotki podprli zdajšnjega župana, želi spremembo na vrhu občine. A težava je, ker za to ne bi kaj dosti naredili. »Postojna je zrela za novega župana, a nezadovoljneži, ne le lokalna politika, vsi, pri tem ne znajo stopiti skupaj. Jernej Verbič zmaguje, ker nima prave alternative,« komentira občinski svetnik, nekdanji generalni sekretar LDS v času Katarine Kresal, Uroš Petohleb. Sam se prav zaradi nesposobnosti postojnske opozicije najti skupnega izvoljivega kandidata in avtoritarnega načina vodenja občine iz politike počasi umika. S svetniškega mesta je po žledolomu, ki bi se pozimi iz popolnega fiaska kaj hitro lahko sprevrgel tudi v zgodbo, ki bi terjala kazenski pregon, protestno odstopil tudi gonilni člen postojnske urbane scene Samo Vesel iz Liste za mlade: »V občinski svet bom s kolegi spet kandidiral. Županskega kandidata pa ne bomo imeli.«
Potencialno izvoljivi kandidati se odpovedujejo kandidaturi
Kandidaturo za župana sta do zdaj poleg Verbiča odločneje napovedala le rock glasbenik Igor Marentič s samostojno listo in občinski svetnik SD Goran Blaško, a imata oba malo možnosti za izvolitev. Neuradno o njej poleg župana razmišljata tudi podžupanja Margareta Srebotnjak Borsellino, še nedavno povsem zvesta obstoječi občinski oblasti, in nekdanji občinski svetnik Jernej Knific, ki še vedno išče širšo podporo: »Trenutno smo si nasprotniki obstoječe oblasti enotni le v tem, da bi moral eden od naših kandidatov priti v drugi krog volitev in da bi morali skupaj dobiti večino v občinskem svetu.« Prav s tako strategijo je obstoječi župan pred 12 leti v drugem krogu premagal takrat na videz nepremagljivega eselesovca Josipa Bajca.
Županski kandidaturi se odločno odpovedujeta tudi morebitna upa SMC, podjetnik Marjan Nagode in nekdanji priljubljeni ravnatelj Šolskega centra Postojna, zdaj pa predavatelj ter eden najbolj artikuliranih in argumentiranih občinskih svetnikov Danijel Mislej: »Preveč rad delam v šoli. In preveč bi trpel, ker politiko preveč resno jemljem.«
Mislejeva izjava pravzaprav zelo dobro opiše stanje v največji notranjsko-kraški občini – statistike kažejo, da se vse več občanov na delo vozi v prestolnico, ekonomski kazalci niso spodbudni, raven razprav v občinskem svetu je vse nižja, lokalna politika pa je postala poligon merjenja moči med ščepcem vse bolj vplivnih občinskih politikov in lokalnih podjetniških veljakov, v katerem obstranske žrtve niso pomembne. Postojnska vladajoča garnitura namreč neprestano napada delo kritičnih novinarjev, domala vsakega političnega nasprotnika sčasoma pridobi na svojo stran, najpomembnejši javni zavod v občini, tako imenovani superzavod Znanje, pa še naprej vodi direktorica, ki je zaradi diplomskega plagiata ostala brez univerzitetnega naziva. jv