Jadralec je nase opozoril na junijskem EP v Splitu, kjer je v razredu laser radial osvojil naslov podprvaka. Za mladeniča je bila to prva kolajna v članski konkurenci, kot priznava, pa je uspeh presenetil tudi njega samega. »Na začetku sem ciljal na uvrstitev med deseterico. Če bi mi nekdo na uvodu ponudil sedmo mesto, bi verjetno nemudoma podpisal. Drugače pa so mi jadralne razmere v Splitu znane, še ko sem jadral v razredu optimist, sem za las zgrešil zmago na odprtem prvenstvu Hrvaške,« se spominja Maks Vrščaj, ki se je uspeha še bolj razveselil, ker je ta prišel v času, ko se je moral posvečati študijskim obveznostim. »Prvenstvo v Splitu je potekalo v času poletnih izpitnih rokov. Za sabo sem imel težko študijsko leto, ki pa sem ga uspešno zaključil in končal prvi letnik na fakulteti za računalništvo in informatiko. Poleg tega sem letos začel jadrati še v članski konkurenci. Na koncu se je vse izvrstno izteklo.«

Veliko časa za proslavljanje 19-letnik ni imel, saj se je minuli teden kot edini Slovenec udeležil SP na Poljskem. Čeprav pred tekmovanjem ni želel napovedovati svoje uvrstitve, temveč je upal le na čim boljši dosežek, mu v zahtevnih jadralnih razmerah sreča ni bila naklonjena. Med drugim mu je zadnji dan celo počil jambor, a 58. mesto ga ni demotiviralo. Kot pravi, od svojih dolgoročnih ciljev ne odstopa. »Želim si, da uspešno dokončam študij in hkrati držim stik s svetovnim vrhom v jadranju. Postopoma bom začel jadrati tudi v olimpijskem razredu laser standard, a moram pred tem pridobiti še nekaj kilogramov,« obrazloži najstnik, ki bi bil še uspešnejši, če bi imel več finančnih sredstev. »Stroški za opremo, priprave, regate in prvenstva so precejšnji. Sponzorjev nimam, nekaj denarja mi po kriteriju OKS na osnovi doseženih rezultatov nameni le Jadralna zveza Slovenije.«

Prav pri JZS bi v minulih letih lahko za svoje tekmovalce naredili bistveno več, na kar je opozarjal že Žbogar. Že pred OI v Londonu se je hudoval nad netransparentnim poslovanjem zveze in praznimi obljubami, kar je na lastni koži občutil tudi Vrščaj. »Zadeve se sedaj urejajo, a sem imel težave z JZS tudi sam. Spomnim se, ko je mama vzela celo posojilo, da sem lahko odpotoval na SP v Argentino, čeprav so bila sredstva tisto leto namenjena zame. Po posredovanju na skupščini JZS se je vse uredilo. Vseeno si želim, da bi bili športniki financirani na osnovi dela in dosežkov,« pravi Črnomaljec, ki svoj pičlo odmerjen prosti čas posveča igranju kitare, windsurfingu, medtem ko pozimi najraje stopi na snežno desko. »Usklajevanje je zahtevno, a se držim pravila, da je šola na prvem mestu.«