»Ukrajinske sile so zavzele del kraja strmoglavljenje,« je dejal visok predstavnik oblasti samooklicane ljudske republike Doneck.

Ukrajinske vladne sile so v nedeljo - po skoraj tednu dni prekinitve ognja v krogu nekaj deset kilometrov okoli prizorišča, med katero tam hujših spopadov ni bilo - napadle povsem v bližini kraja strmoglavljenja. Kot so ob tem sporočili iz Kijeva, skušajo zavzeti območje iz rok separatistov in mednarodnim strokovnjakom omogočiti varen dostop do prizorišča.

(Foto: Reuters)

Vojska je danes sporočila, da se njene enote s separatisti spopadajo za nadzor nad več kraji v okolici strmoglavljenja in da so med drugim že vstopile v mesto Šahtarsk, ki leži kakih deset kilometrov od prizorišča, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Zaradi spopadov niso mogli do prizorišča nesreče

Zaradi spopadov v okolici kraja strmoglavljenja skupini 50 neoboroženih avstralskih in nizozemskih policistov medtem danes že v drugo ni uspelo doseči prizorišča, potem ko jim je nasilje to preprečilo že v nedeljo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Andrej Lisenko iz ukrajinskega sveta za nacionalno varnost in obrambo je medtem sporočil, da podatki iz črne skrinjice boeinga 777, ki jih preučujejo mednarodni preiskovalci, potrjujejo, da »je bil razlog za uničenje in strmoglavljenje letala velika eksplozivna dekompresija, ki so jo povzročila predrtja šrapnelov iz eksplozije rakete«.

(Foto: Reuters)

Spopadi na vzhodu Ukrajine se medtem nadaljujejo. V topniškem obstreljevanju pri Lugansku je po navedbah tamkajšnjih oblasti umrlo pet ljudi, medtem ko so v sosednjem Donecku v spopadih med vojsko in separatisti umrli najmanj trije civilisti.

Končanje vladavine pušk

Kot še piše v poročilu, ki ga povzema nemška tiskovna agencija dpa, separatisti za utrditev oblasti ugrabljajo, mučijo in pobijajo civiliste ter načrtno napadajo javno infrastrukturo. Ob tem ZN dodajajo, da ukrajinska vojska ne naredi dovolj, da bi ločevala med civilnimi in vojaškimi tarčami.

Poročilo omenja, da so organizirani in močno oboroženi separatisti še močneje izzvali ukrajinske oblasti, na kar so se ukrajinske sile odzvale s silovitejšimi napadi. Spopadi na gosto poseljenih območjih so zahtevali številne žrtve med civilisti, na tisoče ljudi pa je moralo zapustiti domove.

(Foto: Reuters)

Visoka komisarka ZN za človekove pravice Navi Pillay je zato vse strani, vpletene v konflikt na vzhodu Ukrajine pozvala, naj »končajo vladavino puške« in obnovijo spoštovanje vladavine prava in človekovih pravic. »Obe strani morata preprečiti, da bi bilo ubitih še več civilistov,« je dejala.

Huda kršitev mednarodnega prava

Obsodila je tudi »grozljivo sestrelitev« malezijskega boeinga 777 in zahtevala »izčrpno, učinkovito, neodvisno in nepristransko preiskavo«.

»To kršitev mednarodnega prava bi lahko ob sedanjih okoliščinah obravnavali kot vojni zločin,« je opozorila. »Na vse načine si bomo prizadevali, da bi zagotovili, da vsi, ki so zagrešili hude kršitve mednarodnega prava, vključno z vojnimi zločini, pridejo pred sodišče,« je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP še dejala Pillayjeva.

(Foto: Reuters)