Bajram je za muslimane po vsem svetu največji praznik. Kot so zapisali v Islamski skupnosti v Sloveniji, je ramazanski bajram priložnost, da po mesecu dni posta in duhovnega napredovanja podelijo radost s svojo družino, prijatelji, sodelavci, sosedi in širšo družbeno skupnostjo.

Post v ramazanu je sicer ena od petih islamskih praktičnih dolžnosti. Dnevni post se zaključi z molitvijo in večerjo (iftar), najpomembnejša pa je večerna molitev (teravih-namaz) približno dve uri po zaključku posta. Vsi ti obredi lahko tečejo v družinskem krogu, ponekod pa so organizirane tudi skupinske molitve in večerje.

"Mesec ramazan je zbližal naša srca, združil naša prizadevanja, da okrepimo bratske in sosedske odnose, spodbujal nas je, da pomagamo revnim in osebam s posebnimi potrebami. V času meseca ramazana smo se učili, da so poštenje, resnica, iskrenost, prijateljstvo in modrost vrline, ki krasijo dobrega človeka. Biti vernik pomeni biti v miru z Bogom, s samim seboj in z okoljem, v katerem človek živi. Ramazan nam je pomagal, da se lažje soočamo z življenjskimi izzivi, izkušnjami in težavami," so zapisali v Islamski skupnosti v Sloveniji.

Ramazan povečal občutek enotnosti, razumevanja in spoštovanja

Kot so dodali, je ramazan med njimi povečal občutek enotnosti, medsebojnega razumevanja in spoštovanja, kar je pomembno tudi zato, ker ravno v tem času poteka izgradnja Islamskega kulturnega centra v Ljubljani. Temeljni kamen zanj so položili septembra lani. Na začetku junija so podpisali pogodbo z izvajalcem za izvedbo prvega dela izgradnje. Stekla je že prva faza projekta z izkopom gradbene jame.

Bajramske slovesnosti bodo ob Ljubljani potekale tudi v Kopru, Mariboru, na Jesenicah, v Kranju, Tržiču, Škofji Loki, Postojni, Ajdovščini, Sežani, Kočevju, Trbovljah, Novem mestu, Krškem, Celju, Velenju, Izoli in Novi Gorici.