Po izpadu LDS, Zares in SNS iz državnega zbora ob zadnjih volitvah so jim tokrat sledili tudi SLS, velik poraz pa je doživel tudi Zoran Janković, ki je sicer na volitve leta 2011 šel pod okriljem novoustanovljene stranke, a je bil vse prej kot anonimna oseba v slovenski politiki, saj je pred tem pometel s konkurenti na lokalni ravni in tudi na državnozborskih volitvah 2011 prejel največ podpore ter kar 28 poslancev, nekaj med njimi pa je v parlamentu že sedelo pod okriljem drugih strank.

Največji udarec vodstvu SDS

Kljub temu so največje udarce doživeli ustaljeni poslanci strank desnega političnega pola, predvsem SDS, kjer so ostali brez dolgoletnega poslanca Jožeta Jerovška, ki je v DZ neprekinjeno sedel od leta 1996.

Zunaj parlamenta sta ostala tudi podpredsednika stranke Zvonko Černač in Alenka Jeraj, kot tudi nekdanji minister za notranje zadeve Dragutin Mate. Predsednik stranke Janez Janša je bil sicer izvoljen, a zaradi prestajanja zaporne kazni najverjetneje ne bo mogel zasesti poslanskega stolčka, v parlamentu od vodstva stranke tako ostaja zgolj dosedanji predsednik poslanske skupine Jože Tanko. Poleg naštetih je izven parlamenta ostal tudi nekdanji minister za gospodarstvo Andrej Vizjak.

Z izpadom iz parlamenta bodo morali poslanske klopi izprazniti tudi vsi poslanci SLS, po turbulentnih desetih letih v državnem zboru pa se s tem poslavlja tudi Franc Pukšič, ki je bil 2004 in 2008 sicer izvoljen na listi SDS, a je malo po izvolitvi v 5. državni zbor Republike Slovenije zapustil stranko in postal neodvisni poslanec. Leto kasneje se je pridružil SLS in bil na njihovi listi ponovno izvoljen v parlament leta 2011.

Za razdor vlade plačali tudi v PS in ZaAB

S precej okrnjeno ekipo je ostala tudi poslanska skupina SD, ki se je morala posloviti od štirih mest. Zunaj parlamenta so med vidnejšimi člani poslanske skupine ostali Matevž Frangeš, nekdanja obrambna ministrica Ljubica Jelušič in Majda Potrata, ki pa se je upokojila.

Razdor stranke in vlade pa so drago plačali člani nekdanje PS, ki so se razdelili na dva dela, daljšo pa so potegnili pri Zavezništvu Alenke Bratušek, čeprav tudi tam ne brez izgub ustaljenih imen v slovenskem političnem prostoru. Parlamenta tako ni uspelo doseči obrambnemu ministru, ki opravlja tekoče posle, Romanu Jakiču, ki je bil leta 2000 izvoljen kot član LDS. Podobno se je na listi PS zgodilo romarki med strankami Barbari Žgajner, ki je leta 2004 v parlament vstopila pod okriljem Jelinčičeve SNS, 2008 je prestopila v novoustanovljeno stranko Lipa, leta 2011 pa je bila izvoljena na listi PS.

Celoten seznam novih poslancev si lahko ogledate na povezavi.