V SDS so v zadnjih dneh večkrat poudarjali, da je Stranka Mira Cerarja (SMC) stranka nevidnih obrazov. Potem ko jim včeraj že na tretjih zaporednih državnozborskih volitvah ni uspelo zasesti prvega mesta, pa so bili nevidni predstavniki Janševe stranke. Tako se jih je le nekaj postrojilo za podpredsednikom SDS Zvonkom Černačem – med pomembnejšimi so bili podpredsednika Milan Zver in Alenka Jeraj ter predsednik sveta stranke France Cukjati –, ko je ta po razglasitvi rezultatov vzporednih volitev na dvorišču pred sedežem stranke prebral izjavo, ki mu jo je očitno napisal Janez Janša, nato pa so družno izginili v prostorih SDS. Za njimi je ostal le zaslon z Janševo sliko in napisom »Edini politični zapornik v osrčju EU«. Tudi v novinarskem središču v Cankarjevem domu se predstavniki SDS do zaključka redakcije niso prikazali.

Vladi napovedujejo kratek rok trajanja

Slovenski demokrati sicer tega, da včerajšnji rezultat, ki je za SDS najslabši po letu 2000, pomeni njihov poraz, niso priznali. Prepričani so, da je volilni izid poraz za Slovenijo, za njeno prihodnost in za pravičnost. Volitve so bile namreč po Černačevih besedah nepoštene, zato so rezultati nelegitimni. To je bil tudi njegov odgovor na vprašanje, ali bi moralo na čelu stranke vendarle priti do kakšnih zamenjav.

Takšnih volitev, pred katerimi se vodjo opozicije pošlje v zapor, so po besedah podpredsednika SDS navajeni le v Belorusiji, Iranu, Ukrajini in v zadnjem času v Ruski federaciji, torej v režimih, »s katerimi slovenska tranzicijska vladajoča elita v zadnjem obdobju goji prijateljske odnose«. Zato po njegovih besedah tudi vlada, ki bo sestavljena na podlagi takšnih volitev, ne bo legitimna in je njihova stranka ne bo priznala. »Tisti, ki bo vodil takšno vlado, bo le slovenski Lukašenko,« je primerjavo med Slovenijo in Belorusijo dodatno utemeljil Černač. In – tako kot prvak SDS na volilni večer pred slabimi tremi leti – že napovedal, da bo prihodnja vlada kratkega daha. Janševa napoved se je sicer uresničila.

Mandatov ne bodo vrnili

SDS bo storila vse, da se uresniči tudi Černačeva. Poslanskih mandatov sicer ne bodo vrnili, kot so pred časom špekulirali nekateri mediji; v največji opozicijski stranki so jih takoj demantirali, saj bi to pomenilo njihov politični samomor. Se bodo pa poslanci SDS odpovedali vsem funkcijam, o sodelovanju na sejah pa se bodo odločali selektivno. Že včeraj je SDS tudi pozvala »k različnim oblikam mirne, vendar odločne državljanske nepokorščine in državljanskega protesta, dokler Slovenija ne bo država, utemeljena na pravičnosti kot temelju vladavine prava«. Kaj več o tej odločni državljanski nepokorščini Černač včeraj ni želel povedati. Odgovorni, še posebej vrhovno in ustavno sodišče ter predsednik republike, pa morajo po njegovih besedah nemudoma storiti vse za odpravo razlogov za nelegitimnost ter nato v normalnih okoliščinah razpisati poštene in svobodne volitve.

Černač tudi v včerajšnjem povolilnem nastopu ni pozabil omeniti predsednika vrhovnega sodišča Branka Masleše, ki da je odločanje glede Janše »namerno zavlekel v čas po volitvah«. Tik pred volitvami so se na ulicah pojavili tudi Masleševi plakati. A ne zato, ker bi ta kandidiral na državnozborskih volitvah, temveč ker je po prepričanju privržencev SDS očitno glavni krivec za nelegitimnost volitev. Ob njegovem portretu je namreč pisalo »Od njega je odvisna legitimnost volitev!« in »Presojate že več kot 2140 dni? Koliko časa še?«