»Po četrtkovem soočenju smo pričakovali, da bo podpora Združeni levici narasla, a ta rezultat je presenetil vse. Mislim, da se Luka (Mesec, op. p.) sploh še ne zaveda, kaj mu je uspelo,« je po objavi prvih neuradnih rezultatov dejal Domen, sicer član stranke TRS (Trajnostni razvoj Slovenije), ki skupaj z Demokratično stranko dela, Iniciativo za demokratični socializem (IDS) in civilnodružbenimi gibanji sestavlja Združeno levico (ZL). Stranka je vzniknila iz vstajniškega gibanja in do omenjenega četrtkovega predvolilnega soočenja so ji javnomnenjske ankete napovedovale približno dva odstotka glasov. Če so jih nasprotniki zavračali kot utopiste in sanjače, so sami upali na prestop parlamentarnega praga; tega, da bi lahko prehiteli stranke, kot so NSi, SLS ali novoustanovljena stranka dosedanje premierke Alenke Bratušek, si nihče ni upal niti sanjati.

Mesec, ki je postal eden od najvidnejših vodij nove stranke, je takoj po objavi prvih, sicer neuradnih rezultatov poudaril, da od ključnih reform, ki so jih začrtali v svojem programu, v nobenem primeru ne bodo odstopili: »V predvolilni kampanji smo jasno povedali, katere reforme so za nas ključne; to je omejitev plačnih razmerij med najvišjo in najnižjo plačo v državi na ena proti pet, odločen boj proti davčnim oazam, višja obdavčitev bogatih in razbremenitev revnih ter ustavitev procesov privatizacije. V koalicijo smo pripravljeni vstopiti samo v primeru, da se z drugimi partnerji uspemo uskladiti glede teh reform,« je bil odločen Mesec in pri tem poudaril, da v kompromise ne bodo privolili. Z nasmehom je dodal, da se prvak Stranke Mira Cerarja (SMC), ki bo očitno tudi sestavljal koalicijo, glede marsičesa še ni izjasnil. »Zato počakajmo na pogajanja, kdo ve, mogoče pa se izkaže, da je Miro Cerar pravzaprav socialist.«

V resnici nihče v stranki ni računal na to, da bi bili lahko relevanten akter pri sestavljanju koalicije, zato o tem vprašanju po besedah sogovornikov doslej sploh niso razpravljali. Mesec sicer vztraja, da sodelovanja v vladi a priori ne zavračajo, a marsikdo dvomi, da bi svoje cilje lahko brezkompromisno zasledovali v sodelovanju s Cerarjem, ki se je, če nič drugega, jasno zavzel za nadaljevanje procesov privatizacije. V enem od civilnodružbenih gibanj, ki deluje v okviru ZL, so odločni, da v koalicijo ne želijo. Leo Blaško, Puntarji Slovenije, pravi, da bi ga s tem globoko razočarali, saj bi to pomenilo, da pristajajo na kompromise in da niso nič drugačni od vseh drugih strank, ki po volitvah požrejo lastne obljube. Predvsem jih skrbi prav sodelovanje s SMC, saj so prepričani, da to ni bila zmaga Mira Cerarja, ampak zmaga zoper Janeza Janšo. »Cerar pa bo svoje barve, ki jih ljudje sploh še ne poznajo, šele pokazal.« Puntarji kot ena od skupin znotraj ZL sicer poudarjajo predvsem boj za dostojanstvo delavcev in zaustavitev privatizacije, pri čemer vztrajajo, da so avtonomni in da bodo drugim v stranki še kako gledali pod prste.

Zdi se torej, da bo za ZL v prihodnjih tednih ključnega pomena ne le vzpostavitev strankinega položaja v novi sestavi državnega zbora, ampak tudi iskanje soglasja med različnimi gibanji in skupinami znotraj nje. A kot pravi Matjaž Hanžek iz TRS, imajo v končni fazi vsi enake cilje, nekoliko se razlikujejo le glede načina, kako jih doseči.