»Vratca, ki vodijo k vodi, so bila ob prihodu gasilcev in policistov zaklenjena, odklenili so jih šele pozneje. Kdo ima ključe vrat, ki vodijo k reki, in zakaj ključev nimajo policisti oziroma gasilci?« so le nekatera izmed vprašanj, ki si jih je minuli petek zastavil očividec, ko je med posredovanjem v mestnem središču opazoval ljubljanske gasilce, ki so, da bi prišli do utopljenca v Ljubljanici, morali najprej preplezati vratca v bližini Čevljarskega mosta, ki odpirajo pot na stopnišče, po njem pa so prišli do vode.

»Ključavnico lahko prerežemo«

Na ljubljanski mestni občini so bili ob novici, da naj bi bila ena izmed vrat zaklenjena, presenečeni. »Ključe vratc hranimo na oddelku, imajo pa jih tudi vzdrževalci. Vendar smo lani po odločbi inšpektorata, v kateri je navedeno, da mora biti dostop do reke zagotovljen vsem, vsa vratca odklenili in ponekod zato tudi predelali ključavnice,« so odgovorili na občinskem oddelku za gospodarske dejavnosti in promet. Sedaj so ponovno preverili vsa vrata, a nobena niso bila zaklenjena.

»Po naših ugotovitvah težav pri posredovanju ob najdbi trupla v Ljubljanici ni bilo,« se je v imenu policije odzval tudi predstavnik za odnose z javnostmi na ljubljanski policijski upravi Vinko Stojnšek. Dodal je, da so na nabrežjih Ljubljanice urejene intervencijske poti, prav tako je ob reki še nekaj točk, kjer se lahko opravi intervencijski spust s čolnom. »Že pred časom je policija kupila tudi nekaj kompletov opreme za reševanje iz vode, kot so rešilni jopiči in vrvi. Policisti jih imajo v intervencijskih vozilih,« je še pojasnil Stojnšek.

V ljubljanski gasilski brigadi ob tem odgovarjajo, da zaklenjena vrata za posredovanje gasilcev niso ovira. »Če so vrata zaprta s ključavnico obešanko, jo lahko tudi prerežemo,« pojasnjuje namestnik poveljnika Gasilske brigade Ljubljana Jože Ložnar Kranjc. Dodaja, da so načini, kako lahko v določeni situaciji posredujejo, različni, gasilci pa so zanje dobro usposobljeni. »Kadar gre za posredovanje na reki, del ekipe sodeluje pri spustu čolna, eden izmed gasilcev pa odplava k osebi. Če do vode ne more drugače, lahko tudi skoči,« nekaj možnosti navede Ložnar Kranjc.

Oprema za reševanje obvezna

Gasilci zagotavljajo, da je za varnost na Ljubljanici dobro poskrbljeno. »Intervencijskih poti, ki nam omogočajo hiter dostop, je dovolj.« Po besedah vodje občinskega oddelka za zaščito, reševanje in civilno obrambo Roberta Husa je dostop do reke za splavitev reševalnega čolna urejen nasproti izliva Gradaščice v Ljubljanico. »Pomembno pa je, da so vse intervencijske poti dostopne in da uvoza nanje ne zapirajo napačno parkirani avtomobili,« je še poudaril Ložnar Kranjc. Dodal je, da bi v primeru, če bi zagorelo na kateri izmed turističnih ladjic, ki turistom omogočajo pogled na prestolnico z žabje perspektive, gasilci najverjetneje gasili z nabrežja: »Ozka struga Ljubljanice v mestnem središču tako posredovanje dopušča.«

Da se lahko potniki na ladjicah počutijo varno, zagotavljajo tudi ladjarji. »Vsaka barka mora biti opremljena z gasilnim aparatom, imeti moramo dovolj rešilnih jopičev, manjkati ne smejo niti rešilni pasovi,« pripoveduje eden izmed ladjarjev, ki ima ladjico zasidrano pod Mesarskim mostom. »Vrata pomola so, ko ladjice ne vozijo, zaprta, a niso zaklenjena,« še potrjuje ladjar. Dodaja, da nad njimi bedi tudi inšpekcija. »Z nenapovedanimi obiski pogosto preverja, ali res upoštevamo varnostne predpise,« še pove in poudari, da tudi sicer vozniki ladjic na varnost potnikov pazijo že med plovbo: »Vozimo počasi, pozorni smo drug na drugega in ves čas spremljamo promet na reki.«