Po letu in pol mandata je predsednik države Borut Pahor vendarle izdal prvi ukaz o pomilostitvi. Kot so nam sporočili iz njegovega urada, gre za moškega, ki je bil v začetku leta 2011 pogojno obsojen na celjskem okrožnem sodišču. »Z navedeno pomilostitvijo se iz kazenske evidence izbriše pogojna obsodba,« so še sporočili.

Soglasna komisija

Poročali smo že, da je v postopek pomilostitve s svojimi mnenji vpletenih več institucij (sodišče, tožilstvo, ministrstvo, centri za socialno delo, zapori, zdravniki...), končna odločitev pa sloni na predsedniku, ki je ne glede na mnenje njegove posebne komisije povsem samostojen. V omenjenem primeru so priporočilo, naj se prošnji ugodi, sprejeli na celjskem tožilstvu in sodišču ter na pravosodnem ministrstvu. »Prav tako so vsi člani komisije za pomilostitve po preučitvi primera soglašali, da je iz priložene dokumentacije in pozitivnih mnenj mogoče utemeljeno sklepati, da se je obsojeni osebnostno uredil in napredoval, kar izkazuje s korenito spremenjenim načinom življenja. O tem priča tudi izčrpno poročilo Centra za socialno delo Slovenske Konjice,« pojasnjujejo v predsednikovem uradu. Zato se je tudi komisija, ki jo sestavljajo upokojeni sodnik Peter Hauptman, upokojena tožilka Ljubica Kosmovski Fojkar in nekdanji varuh človekovih pravic Ivo Bizjak, pridružila pozitivnim mnenjem in predsedniku države predlagala, da se prošnji za pomilostitev ugodi tako, »da se obsojencu pogojna obsodba izbriše iz kazenske evidence«.

Nekaj odločitev je dvignilo prah

Spomnimo, da je komisijo zaradi Pahorjevega zelo zadržanega odnosa do pomilostitev v začetku letošnjega leta zapustila nekdanja varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik, na njeno mesto pa je predsednik države imenoval Bizjaka.

Pokojni predsednik države Janez Drnovšek in njegov naslednik Danilo Türk sta v petletnem mandatu podpisala 99 oziroma 19 aktov o pomilostitvi. Milan Kučan je izdal 200 aktov, vendar je treba predvsem tiste iz prvega mandata razumeti z zadržkom, saj je do njih prišlo po osamosvojitvi Slovenije. V javnosti so največ prahu dvignile pomilostitve nekaterih preprodajalcev mamil in nekdanjih policijskih specialcev ter Drnovškova pomilostitev nekdanjega direktorja Hita Danila Kovačiča.