Dr. Damir Črnčec je izredni profesor, ki je doktoriral s področja sodobnih varnostnih ved in je specialist za kibernetsko obrambo. Zaradi njegovih specifičnih znanj je v Slovenski vojski zaposlen kot svetovalec načelnika generalštaba generalmajorja Dobrana Božiča. Ko dr. Črnčec popoldne konča službo, pa se prelevi v gorečega zagovornika pravic zaprtega vodje SDS Janeza Janše. Je namreč predsednik Odbora 2014, civilnodružbenega gibanja, ki skrbi za organizacijo protestov, vožnjo Janševih somišljenikov na Dob, prižiganje sveč pred vrhovnim sodiščem in javno nastopa tako »v živo« kot na družabnih spletnih omrežjih. Popoldne torej Damir Črnčec koraka vštric z Janezom Janšo proti Dobu, se seznanja z videnjem razmer v državi, ki jo primerja z Belorusijo in Južno Korejo, po prespani noči pa o nadaljnjih korakih Slovenske vojske svetuje načelniku generalštaba.

Črnčečeva poklicna kariera je tesno povezana z Janšo. Ko je bil prvič predsednik vlade, je takrat 32-letni Damir Črnčec postal šef vojaške obveščevalne službe. Že na ustanovni seji druge Janševe vlade pa se je zavihtel na čelo Slovenske obveščevalno-varnostne agencije Sove. Pred imenovanjem na položaj direktorja Sove je bil Črnčec zaposlen na ministrstvu za obrambo. Po razrešitvi s tega mesta je izrazil željo, da bi svojo poklicno kariero tam nadaljeval. Na ministrstvu so mu ugodili.

Aktivist v prostem času

Naj ob tem dodamo, da je sedanjega načelnika generalštaba Dobrana Božiča na to mesto imenoval obrambni minister Aleš Hojs, ko je bil predsednik vlade – Janez Janša. Obrambni minister Roman Jakič po prevzemu ministrstva Božiča ni zamenjal, saj gre sicer za enega naših največjih strokovnjakov na področju obrambe in vojskovanja z izrazito neoporečno vojaško kariero. Dejstvo pa vseeno ostaja – Božiča je na mesto načelnika generalštaba imenoval minister Janševe vlade, Božičev svetovalec pa je karierno močno povezan z Janezom Janšo, zdaj pa tudi zasebno, se pravi v prostem času.

»Slovenska vojska bo v okviru preoblikovanja v prihodnje veliko pozornost namenila ravno področjem, kjer je dr. Črnčec specialist,« so sporočili iz generalštaba. Kaj natančno svetuje Črnčec, s katerimi projekti se ukvarja in kaj konkretno je uslužbenec, ki je sicer razporejen v 44. plačni razred (kot še drugi svetovalec), Božiču že svetoval, nam na generalštabu niso pojasnili.

Načelnik kabineta načelnika generalštaba Slovenske vojske Simon Korez pa je bil zelo jasen glede morebitnega navzkrižja interesov oziroma zakonskih omejitev pripadnikov Slovenske vojske pri političnem udejstvovanju. Črnčec je sicer v Slovenski vojski zaposlen kot civilna in ne vojaška oseba, a zanj vseeno veljajo določila zakona o obrambi. Ta v 88. členu določa, da vojaška oseba z dnem nastopa vojaške službe ne sme biti članica nobene politične stranke, v nadaljevanju tega člena pa je določeno, da ta omejitev velja tudi za pripadnike, ki kot civilne osebe opravljajo delo v vojski. »V zvezi s to določbo je treba še pojasniti, da zakon omejuje zgolj in samo članstvo v politični stranki,« je pojasnil Korez. Dodati je treba še, da se vojaška oseba v uniformi ne sme udeleževati shodov političnih strank, prepovedano je strankarsko delovanje, propaganda ali shodi strank v vojaških objektih, vojaških poveljstvih, enotah in zavodih. Pripadnik SV med službenim časom ali dejanskim opravljanjem vojaške službe ne sme politično delovati, niti se udeleževati aktivnosti političnih strank, razen če gre za opravljanje službenih zadev.

Premalo zadržan?

Kaj svetovalec načelnika generalštaba SV počne v prostem času, Slovenske vojske torej ne sme zanimati? »V Slovenski vojski nimamo nobene potrebe niti zakonskih podlag spremljanja dejavnosti, ki jih v prostem času izvajajo pripadniki Slovenske vojske. Za njihovo delovanje so odgovorni kot državljani, od Slovenske vojske nimajo pooblastil, da zastopajo stališča Slovenske vojske. Tudi v omenjenem primeru pripadnik ni imel nikakršnih pooblastil in ni zastopal in izražal stališč Slovenske vojske niti ni izražal stališč v vlogi svetovalca načelnika generalštaba,« je vlogo Damirja Črnčeca v popoldanskem času opredelil Simon Korez.

Da ne gre za kršitev zakona, se zaveda tudi politolog in predstojnik oddelka za politologijo na fakulteti za družbene vede dr. Miro Haček, ki pa ima glede vloge Črnčeca vendarle nekaj zadržkov: »Ker gre za neko civilno gibanje, tako ravnanje civilne osebe v vojaški strukturi ni sporno. Zakon sicer določa, da pripadnik SV ne sme biti član stranke, kar pa je navsezadnje težko preverljivo. V vsakem primeru pa gre za osebo, ki ima v strukturi Slovenske vojske zelo pomembno vlogo in visok položaj. Kaj počne na področju civilne sfere, je njegova osebna odločitev. Primerno bi bilo, če bi bil zaradi njegovega položaja v Slovenski vojski ustrezno zadržan.«