72 institucij s približno 100 lokacijami

Kot je na današnji novinarski konferenci povedala koordinatorka Irena Marušič, bo v letošnji akciji sodelovalo 72 institucij s približno 100 lokacijami. Te bodo v soboto od poznega popoldneva pa do polnoči brezplačno odprle vrata za obiskovalce. Ponekod bodo obiskovalcem le omogočili prost vstop na razstave, spet drugod pa bodo ob tem pripravili tudi delavnice, javna vodstva, projekcije ali glasbeni program.

Nekateri na Poletno muzejsko noč načrtujejo tudi odprtja razstav, denimo v Muzeju novejše zgodovine Slovenije, kjer bodo ob obletnici pričetka 1. svetovne vojne odprli razstavo z naslovom Take vojne si nismo predstavljali.

Namenjeno obiskovalcem vseh starosti

Program je po besedah Marušičeve namenjen obiskovalcem vseh starosti, družinam in posameznikom, tistim, ki muzeje obiskujejo pogosto, in predvsem tistim, ki vanje zaidejo redko ali pa sploh ne. Sicer pa je opaziti veliko družin z majhnimi otroci, predvsem med 18. in 22. uro, ko jim je namenjenih precej programov, predvsem delavnic, demonstracij, pridejo pa tudi odrasli in študentje, ki drugače v muzeje zaidejo bolj poredkoma.

Največ sodelujočih institucij, kar 33, je iz Ljubljane, prireditev bo zajela skoraj 50 slovenskih mest, od Lendave do Pirana ter od Jesenic do Metlike. Večina jih je sodelovala že v minulih letih, nekaj pa se jih je letos pridružilo na novo, med njimi Pivovarski muzej, Kulturno društvo MoTA, Muzej Parenzana Izola, dežela kozolcev Šentrupert, Muzej Ribnica in Grad Štanjel.

Število obiskovalcev se običajno giblje med 20.000 do 25.000, lani pa so jih, tako Marušičeva, našteli kar več kot 37.000. Udeležba je najštevilčnejša v poznih večernih urah, v času, ko so vrata muzejev in galerij običajno že zaprta za obiskovalce.

Tretja sobota v juliju

Kot je še povedala, je bila tretja sobota v juliju za Poletno muzejsko noč izbrana zato, ker tedaj ljudje še ne odhajajo na dopuste, hkrati pa se večinoma že končujejo šolske obveznosti. Od kod tak poskok pri številu obiskovalcev v lanskem letu, si ne znajo pojasniti. Verjetno gre, kot je dejala, za sklop dejavnikov, pa tudi prireditev se je, kot kaže, prijela.

Kot je še povedala Marušičeva, je akcija v marsičem primerljiva z muzejskimi nočmi po svetu, ima pa tudi nekaj posebnosti: ni omejena le na eno mesto, ampak poteka po vsej državi, poleg tega je vstop brezplačen, tako kot tudi vsi spremljajoči programi in dogodki. Lani so sicer razmišljali o uvedbi vstopnine, a so se na podlagi anket in v dogovoru s sodelujočimi institucijami, pa tudi zaradi krize odločili, da je zaenkrat ne bodo uvedli.

Poletna muzejska noč poteka pod okriljem Skupnosti muzejev Slovenije, za koordinacij pa skrbi ekipa iz Tehniškega muzeja Slovenije.