Wheeler je nekdanji lobist komunikacijske industrije, predlog pa sledi januarski odločitvi prizivnega sodišča ZDA, ki je prisodilo zmago telekomunikacijskemu podjetju Verizon v tožbi proti FCC ravno zaradi pravil o odprtem internetu.

Wheeler se na odločitev prizivnega ni pritožil na vrhovno sodišče, ampak je s pravniki ugotovil, da lahko v okviru sodne odločitve izdelajo nova pravila in je prepričan, da bo z njimi volk kolikor toliko sit in koza kolikor toliko cela. Zadeva gre zdaj v javno obravnavo, ki traja 120 dni, nakar bo FCC, v katerem sedijo trije demokrati in dva republikanca, glasoval znova, vendar nasprotniki opozarjajo, da so predlagana pravila za zaščito pred plenilskim vedenjem podjetij preveč ohlapna.

Ostre kritike zaradi interneta dveh hitrosti

Ko je Wheeler naznanil potrebo po spremembi pravil in je podal uvodni predlog, se je nanj vsula toča kritik, da uvaja internet dveh hitrosti oziroma ponuja rešitev, ki bo podjetjem, kot je Verizon, Time Warner Cable in podobnim, omogočil navijanje cen za ponudnike spletnih storitev, ki bodo želeli boljši in hitrejši dostop do strank.

V prispodobi se je govorilo o avtocesti dveh hitrosti, ki bo za tiste, ki bodo plačali več, sveže asfaltirana in brez lukenj, za vse ostale pa podobna gorski cesti v času spomladanske odjuge. V četrtek potrjeni predlog omogoča avtocesto dveh hitrosti, vendar zadeva ni tako enostavna. FCC si namreč namerava pridržati pravico, da uravnava hitrost in krpa luknje.

Prizivno sodišče je resda prisodilo zmago Verizonu, vendar je pustilo možnost, da FCC ustavi škodljivo početje, če to ni "komercialno razumno". Po domače povedano to pomeni, da bo moral tisti, ki želi navijati cene ali ovirati dostop, to utemeljeno upravičiti. Pojem je sicer dovolj ohlapen, da zagovornike prostega interneta še vedno skrbi možnost zlorab.

Nasprotniki zahtevajo splet kot komunalno dobrino

Ti zahtevajo, naj FCC internet preoblikuje v neke vrste komunalno dobrino, kot je elektrika ali v tem primeru telefon. S tem bi si pridobil pravico do reguliranja in onemogočil tožbe podjetij, kot je Verizon, ki bi pač rad več zaslužil. Wheeler za zdaj tega koraka, ki bi povzročil nove sodne in politične zaplete, še ni pripravljen storiti, vendar pa potrjeni predlog jasno govori o tej možnosti, če bodo lastniki širokopasovnih omrežij preveč pohlepni.

Odločanje FCC so zunaj poslopja v Washingtonu spremljale glasne demonstracije zagovornikov prostega interneta. Predstavnik skupine Public Knowledge Michael Weinberg je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal, da pravila ne ponujajo zadostnega jamstva proti zlorabam. Po njegovem prepričanju se ustvarja dvopasovni internet, v katerem bo dovoljena "komercialno razumna" diskriminacija.

Bela hiša upa na razplet v korist spletne nevrtalnosti

Previdno se je oglasila tudi Bela hiša z izjavo, da predsednik Barack Obama že od kandidature za najvišji politični položaj v ZDA podpira internetno nevtralnost oziroma odprt internet. Ravno to je omogočilo izjemno gospodarsko rast in uspešno tekmovanje majhnih podjetij z velikani. Ta majhna podjetja (eBay, Google, Amazon in druga) so sicer danes sama velikani.

Bela hiša opozarja, da je FCC neodvisna agencija, čeprav njene člane imenuje predsednik, potrdi pa kongres. Bela hiša opozarja, da je Wheeler zagotovil, da je njegov cilj ohranitev odprtega interneta, in je zadovoljna, da je pustil odprte vse opcije. "Nadaljevanje procesa bomo pozorno opazovali v upanju, da bodo končna pravila v duhu spletne nevtralnosti," je sporočila Bela hiša.