Neškodljivi mikroorganizmi
Mikroorganizmi že med porodom vdrejo v ustno votlino in se kasneje med izraščanjem zob še dodatno namnožijo. Bakterije, glivice, virusi in praživali tvorijo ustno floro. Kljub velikemu številu ti mikroorganizmi zdravju niso nevarni. Živijo v ravnotežju, tako se nobeden izmed njih ne namnoži prekomerno. Prehranjujejo se z ostanki hrane, ki se zadržujejo na mestih, ki so čiščenju nedostopna. Če je ostankov preveč in so predolgo v ustih, se mnoge bakterijske vrste močno razmnožijo. Z večjim številom mikroorganizmov se povečuje verjetnost za vnetja. Zaradi tega smatramo zobni plak za glavnega krivca vnetij obzobnih tkiv. Pri vnetju se tvorijo vnetne snovi, ki poleg bakterij poškodujejo tudi sluznico ustne votline in predvsem obzobno kost. Proces parodontalne bolezni se tako prične. Iz omenjenega sledi, da je glavna obramba pred bakterijami preprečiti njihovo prekomerno namnožitev, čeprav popolnoma brez bakterij v ustni votlini ne moremo živeti. Število bakterij v ustih lahko zmanjšamo z rednim in temeljitim odstranjevanjem bakterijske hrane, torej zobnega plaka. To bi si moral zagotoviti vsak sam, brez pomoči strokovnjakov, ki pa v tem primeru lahko priskočijo na pomoč z nasveti o pravilni in učinkoviti higieni .
Diabetes prizadane celotno telo
Povečana količina glukoze v krvi po daljšem času pripelje do posledic v celotnem telesu. Spremembe na velikih žilah pripeljejo do bolezni srčnih arterij, motenj v prekrvavitvi možganov in ostalih tkiv. Spremembe na malih žilah prizadenejo predvsem oči, ledvice in živčevje. Zaradi naštetega so seveda prizadeta tudi usta kar natančneje prikazuje tabela.
Posledica sladkorne bolezni v celotnem telesu - Zaplet v ustih
- Parastezije v ustih kot pekoča usta in jezik |
Parondotalno bolezen uvrščamo med glavne zaplete pri sladkornih bolnikih
V ustni votlini diabetikov se v prevelikih količinah tvorijo nekateri pospeševalci vnetja. Značilne spremembe v ustih pri teh bolnikih so: suha usta, pekoč jezik, vneti ustni koti, kariozno zobovje in predvsem močno poudarjena parodontalna bolezen. Zaradi sprememb na žilju pri sladkornih bolnikih je tudi obramba proti bakterijam v ustih manj učinkovita. Sladkorni bolniki imajo za razvoj hude oblike parodontalne bolezni dvakrat več možnosti kot zdravi.
Nezdravljena parodontalna bolezen poslabša tudi sladkorno bolezen
Na potek sladkorne bolezni škodljivo vplivajo C-reaktivni proteini, ki jih je mogoče najti v serumu bolnikov z nezdravljeno parodontalno boleznijo. Na Katedri za ustne bolezni in parodontologijo Medicinske fakultete v Ljubljani so naredili raziskavo, ki je pokazala, da le okoli 40 odstotkov vprašanih bolnikov s sladkorno boleznijo meni, da se bolezen odseva tudi v ustni votlini, le 30 odstotkov vprašanih pa meni, da slabo ustno zdravje lahko poslabša sladkorno bolezen. Znanstvene študije v mnogih državah pa so to obojestransko povezanost potrdile. Iz tega smatramo, da je preprečevanje in zdravljenje parodontalne bolezni sestavni del zdravljenja sladkorne bolezni.
Načela zdravljenja parodontalne bolezni pri sladkornih bolnikih so enaka, kot pri tistih, ki sladkorne bolezni nimajo. Posebno pozornost bi morali nameniti ljudem, ki imajo dejavnike tveganja za sladkorno bolezen, saj bi tako delovali kar se da preventivno v smislu pojava parodontalne bolezni pri diabetikih. Dejavniki teganja so navedeni v tabeli.
Dejavniki tveganja za sladkorno bolezen Bolezen v družini |
Kljub dobri ustni higieni priporočamo, da bolnik s sladkorno boleznijo nekajkrat na leto obišče svojega zobozdravnika. Strokovnjak lahko ob pregledu odkrije slabo očiščena mesta, odstrani zobni kamen, ki nastane tako, da se na ostanke hrane nalagajo nekatere mineralne snovi, ki so v slini običajno prisotne. Na pregledih ponovno pojasnimo pomen pravilnega ščetkanja, svetujemo pri izbiri novih pripomočkov za vdrževanje ustne higiene in v hudih primerih predpišemo zdravila. To fazo zdravljenja parodontalne bolezni imenujemo profesionalno čiščenje mehkih in trdih zobnih oblog ter luščenje in glajenje zobnih korenin. Posebno pazljivi smo pri načrtovnju zobno-protetičnih nadomestkov. Obzobna tkiva morajo biti pred rehabilitacijo v danih pogojih v optimalnem stanju, torej je pred načrtovnjem največkrat potrebno specialistično zdravljenje. Ob tem se moramo zavedati, da pri sladkornih bolnikih zahtevnejša kirurško-parodontalna zdravljenja dajo slabše rezultate kot pri pacientih, ki sladkorne bolezni nimajo.
Moje zdravje št. 33 / 6. marec 2007
foto: Flegis