Obrazi Alzheimerjeve bolezni
Več oblik bolezni
V primeru je opisana zmerno huda oblika Alzheimerjeve bolezni, ki se začne z blago obliko in jo ima 45 odstotkov bolnikov s potrjeno diagnozo. Najprej se začno težave kazati v spominu, orientaciji, govoru, mišljenju, presoji in v vedenju. Težje se spomnimo novih dogodkov, pogosteje se motimo pri računanju, živ pa je spomin na davne dogodke iz otroštva. Ne znajdemo se več tako dobro v neznanem okolju kot nekoč. Slabo presodimo okoliščine, manjka nam iniciative, moteno je abstraktno mišljenje. Ob vsem tem nam niha tudi razpoloženje, večkrat smo potrti, brezvoljni, vznemirjeni in lahko se pojavi nespečnost. Čez določen čas oslabi spomin na dogodke iz daljne preteklosti, bolniki se izgubijo tudi v domačem okolju, okrni se besedni zaklad, govor postane tog, obdobja pozornosti so vse krajša. Pojavijo se sumničavost, vznemirjenost, blodnje, vse težje opravljajo običajna, vsakdanja dela, pojavijo se resne motnje spanja. To stanje se stopnjuje. Ko se razvije huda oblika, je bolnik že popolnoma odvisen od pomoči. Ob vseh naštetih težavah, ki se v zadnji fazi še stopnjujejo, se pojavijo tudi telesne motnje, težave z inkontinenco urina in blata ter motnje hranjenja in požiranja.
Dejavniki tveganja
Najpomembnejši dejavnik tveganja je starost. Po 60. letu, ko je bolnih le odstotek ljudi, se delež obolelih vsakih pet let podvoji. Pri 80. letih je tako bolnih že 40 odstotkov ljudi. Pri isti starosti zboli več žensk kot moških, vzroki za to pa še niso znani. Najnovejše študije kažejo, da dejavniki tveganja za možganske kapi (visok krvni tlak, holesterol, debelost, sladkorna bolezen, kajenje, telesna neaktivnost) morda predstavljajo tudi večjo nevarnost za nastanek Alzheimerjeve bolezni. Vpliv nekaterih zdravil za lajšanje bolečin ni dokončno potrjen. Obstajajo pa kazalniki, ki kažejo, da lahko zmanjšujejo možnosti za nastanek bolezni.

Že zgodaj se lahko pojavijo težave v govoru in pisanju, ki jih do tedaj ni bilo (razumevanje napisanega in tudi pisanje). Z napredovanjem bolezni se težave stopnjujejo (primer na sliki).
Možganska telovadba
S preventivo se žal ne da preprečiti ali popolnoma ustaviti te bolezni, lahko pa malo zmanjšamo možnosti za njen nastanek in jo upočasnimo, razloži dr. Kogoj. Ker je vse več raziskav, ki povezujejo dejavnike tveganja za nastanek srčno-žilnih bolezni in Alzheimerjeve bolezni, so osnovna priporočila enaka. Zdravi moramo z načinom življenja poskrbeti, da imamo normalen krvni tlak in vrednost holesterola v krvi, da nismo pretežki, da ne kadimo in da se redno gibljemo na svežem zraku. Dokazano je tudi, da nekdo, ki je bil vse življenje umsko aktiven, lažje prenaša bolezen kot tisti, ki ni bil, saj se prvi bolje znajde kljub enakim bolezenskim spremembam. Zato res svetujem vsem, ki vstopajo v starostno obdobje, da trenirajo možgane in telo. To ni potrebno s posebnimi vajami; priporočljiv je pogovor o gledanem filmu ali igri v gledališču, o prebrani knjigi in podobno. Pomagajo reševanje križank, vključevanje v različna društva, potepi s prijatelji, vpis v tretjo življenjsko univerzo. Ena izmed študij navaja, da je pri bolnikih, ki so prepešačili več kot 3 km dnevno, bolezen počasneje napredovala. Odločite se za aktivnost, ne pa za pasiven počitek, svetuje dr. Kogoj.

Bolnik z demenco pozablja tudi imena povsem vsakdanjih predmetov, tudi ko še vedo, za kaj se jih uporablja, in zato take predmete opišejo. Z napredovanjem bolezni, predmetov in ljudi ne prepoznajo več, predmetov tudi ne znajo več uporabljati.

Blaga kognitivna motnja
Blaga kognitivna motnja ali blaga motnja spoznavnih sposobnosti označuje vmesno stanje med povsem ustreznimi spoznavnimi sposobnostmi, pri zdravem človeku pa tudi demenco. Ne ustrašite se, če boste med naštetimi znaki za Alzheimerjevo bolezen hitro našli sorodno vedenje vašemu. Po besedah dr. Kogoja se prav vsakemu kdaj naredi, da kaj pozabi. Kam smo dali ključe, ali smo zaklenili, ugasnili luči in plin so običajna vprašanja tistih, ki so preobremenjeni s svojim delom. Zgodi se, da se ne moremo spomniti določenega izraza, imena ali pa pozabimo številko bančne kartice ravno takrat, ko dvigujemo denar, čeprav smo jo že tisočkrat ponovili. Takšna običajna pozabljivost ni znak bolezni in tudi izzveni, če si dovolimo počitek in si naberemo novih moči. Če bi vendarle napredovala in bi pozabljali stvari, ki ste jih brez zapletov opravljali leta in leta, pa je priporočljiv obisk zdravnika.
Kdaj k zdravniku
Spremembe bodo najhitreje opazili najbližji sorodniki. Laično radi rečejo, da so najprej opazili sklerozno vedenje. Sam bolnik sprememb navadno ne bo opazil, poudari sogovornik. Zato je ukrepanje pomembno, saj lahko bolniku nudimo učinkovito zdravstveno pomoč. Zdravila, ki jih uporabljamo v praksi, sicer bolezni ne pozdravijo, jo pa za daljši čas ustavijo in življenje gre vsaj za nekaj časa spet po starih tirih, predvsem če jo zdravimo že v začetni fazi. V zadnji imajo zdravila le minimalen učinek in blažimo le bolj spremljajoče znake. Da zdravnik pregleda bolnika, ki pozablja, je pomembno tudi zato, ker ni vsaka pozabljivost demenca, ki jo povzroča Alzheimerjeva bolezen. Neredko znake demence lepo pozdravijo sodobna zdravila. Po besedah dr. Kogoja je čim hitrejša zdravniška pomoč velikega pomena tudi za svojce, saj jih znaki bolezni izredno prizadenejo. Dnevno so lahko izpostavljeni hudim pritiskom, nerealnim pričakovanjem in neosnovanim obtožbam. Zato je pomembno, da sorodniki spoznajo bolezen, da vedo, kaj lahko pričakujejo, s tem pa se izognejo škodljivemu stresu, konča doc. dr. Aleš Kogoj.
Moje zdravje št. 47 / 25. september 2007
foto: TZS, Katarina Podnar