»V težkih razmerah, ki mi niso pisane na kožo, sem se dobro znašel in skušal ubraniti lansko prvo mesto iz Nemčije. Na vseh plovih sem iz sebe iztisnil vse atome moči, a Britanec Scott je bil premočan,« je dejal Vasilij Žbogar. Primorec je bil v desetih plovih po dvakrat drugi in tretji ter po enkrat peti, sedmi, deveti, enajsti, dvanajsti in trinajsti. Žbogar, nosilec dveh kolajn z OI 2004 v Atenah in 2008 v Pekingu, si je na letošnjem EP kolajno zagotovil že dan pred koncem. Že takrat je bilo jasno, da bo zlato osvojil Britanec Giles Scott, Slovenec pa je bil v igri za srebro ali bron. Drugo mesto bi mu lahko odvzel le Britanec Edward Wright, ki je že imel zagotovljen najmanj bron in je zaostajal za osem točk.

Sobotna regata za kolajne (nastopilo je le deset najboljših, točke pa štejejo dvojno) v morju pred francoskim La Rochellom je potekala v dežju in močnem vetru s sunki več kot 20 vozlov. Wright bi moral biti za srebro v odločilnem plovu vsaj štiri mesta pred Žbogarjem, a je cilj zgrešil le za eno. Izolan je bil deveti, Britanec pa šesti in na koncu je bil Vasilij le za točko boljši od Wrighta (76:77). Zlato kolajno je z zmago potrdil Scott (26 točk), to pa je bilo v desetih plovih že njegovo sedmo prvo mesto. »Zelo sem vesel, celo presenečen nad svojim dosežkom. Glede na vse okoliščine je to sijajen dosežek, saj pred začetkom prvenstva zaradi nekaterih sprememb materiala nismo natančno vedeli, kako bo vse potekalo, V Franciji so nastopili vsi najboljši jadralci na stari celini, tako da je bil to nekakšen majhen preizkus pred septembrskim svetovnim prvenstvom v Santanderju v Španiji. Vem, kdo so moji največji tekmeci, v mojem taboru pa vemo, katerim zadevam moramo posvetiti pozornost, tudi mojim manjkajočim kilogramom. Vsekakor se bomo zadev lotili postopoma, saj v športu ni prehitevanja,« je pojasnil Žbogar, ki je v Franciji dosegel že peto odličje na EP: dva je osvojil v laserju, tri pa v finnu. šr, dek