Raziskava, ki je potekala od leta 2005 do 2013, je pokazala, da je zastrupljene 16,1 odstotka prsti in 19,4 odstotka kmetijskih zemljišč. Zaskrbljenost kitajske vlade in ljudi, da gospodarski razvoj povzroča nepovratno škodo okolju, pa je iz dneva v dneva večja.

Raziskovalci so vzeli vzorce s 6,3 milijonov kvadratnih kilometrov velikega območja, kar predstavlja dve tretjini območja Kitajske. »Rezultati so pokazali precej pesimistično zdravje prsti po državi,« je v uradni izjavi izpostavilo okoljsko ministrstvo.

Nova zakonodaja je nujna

»Zaradi dolgotrajnega onesnaževanja, povezanega z industrializacijo, so nekatere regije utrpele padec kvalitete prsti, ponekod pa se že soočajo z veliko onesnaženostjo prsti,« so še poudarili. Država se bo zdaj lotila sestavljanja načrta, kako očistiti onesnaženo prst. Poskusili bodo sprejeti tudi zakone, ki bodo urejali to področje.

82,8 odstotkov onesnažene prsti vsebuje anorganske snovi, raven pa je višja od tiste, predstavljene v raziskavi od leta 1986 do 1990, poroča državna tiskovna agencija Xinhua. »Onesnaženje je najhujše na območju delte reke Jangce, v delti biserne reke in na severovzhodnem delu države,« je še poročala agencija.

Poročilo je bilo sprva označeno za državo skrivnost, saj je bila njegova vsebina »občutljive narave«. Strah na Kitajskem, da modernizacija vpliva na zrak, vodo in prst, namreč narašča.