Tone Partljič je bil pred komisijo zaslišan zaradi anonimke, v kateri je omenjenih 25 posameznikov, ki naj bi bili povezani z mariborskimi vstajami. Po zaslišanju Partljiča so zaslišanja prestavili, čeprav bi se za pisateljem morali zvrstiti še Vesna Vuk Godina, Vladimir Rukavina, Boris Vezjak in drugi.

Huda politična manipulacija

V Društvu slovenskih pisateljev so prepričani, da so namigovanja, da je Partljič deloval ekstremistično v mariborski vstaji, huda politična manipulacija in poskus poslancev, ki so podpisali pobudo, da »odvrnejo pozornost od lastnih sprevrženih političnih dejanj v preteklosti«.

»Zaslišanje Toneta Partljiča je pomenilo nezaslišano sramoto za slovenski parlamentarizem, za kar nosita odgovornost tako opozicija kot pozicija. Dobrikanje in celo pokroviteljsko obnašanje zasliševalcev do Toneta Partljiča pa kažeta na njihovo duhovno pritlikavost in poniglavost,« so zapisali v sporočilu za javnost.

Ogorčenje nad nizko politično kulturo

Upravi odpor je izrazil ogorčenje nad nizko politično, kulturno in jezikovno omiko večine slovenskih poslancev. »Predvsem pa je takšno zaslišanje poskus razvrednotenja spontanih ljudskih protestov v minulem obdobju,« so še dodali.

»Proti takšnemu ravnanju, ki spominja na politične procese iz totalitarne preteklosti, in kar bi v razvitih parlamentarnih demokracijah zahtevalo opravičilo predsednika parlamenta, ostro protestiramo in stopamo ob bok pokončni in pogumni drži državljana in pisatelja Toneta Partljiča,« so zaključili.