Poslanka PS pravi, da »Tone Partljič ni ekstremist, prav tako ne Vesna Vuk Godina in ostali«. V sporočilu za javnost je opozorila, da si za svoje demokratično izražanje ne zaslužijo parlamentarnega zaslišanja in ožigosanja z ekstremizmom, in napovedala, da bo skladno s tem tudi ravnala.

Nov poskus kriminalizacije mariborskih vstaj

Priče je, kot navaja Dimitrovskijeva, predlagala opozicija. Na četrtkovo sejo je vabljenih osem prič - pisatelj Tone Partljič, antropologinja Vesna Vuk Godina, direktor Narodnega doma Maribor Vladimir Rukavina, novinar Večera Jaša Lorenčič, nekdanji rektor univerze Ludvik Toplak, direktor Policijske uprave Maribor Danijel Lorbek, mestni svetnik Rok Peče in Alen Lovrec.

Očitno je na sejo komisije (a ne četrtkovo) vabljen tudi filozof Boris Vezjak, ki je skupaj s Partljičem in Rukavino na današnji novinarski konferenci izrazil ogorčenje glede vabila na zaslišanje. Razumejo ga kot politični konstrukt in nov poskus kriminalizacije mariborskih vstaj. »Parlamentarna komisija je, kakor se odvija, anahronistična in sramotna za institucijo, kot je državni zbor, saj delo te demokratične institucije odvrača od resničnih problemov in dogajanj v državi in družbi,« so zapisali v skupni izjavi za javnost.

Krivi moralne, finančne ali organizacijske podpore vstajam

Vsi trije se bodo zaslišanja iz spoštovanja do državnih institucij udeležili, a so »ogorčeni, ker živimo v državi, v kateri je mogoče ljudi, ki so se odločili podpreti mariborske vstaje leta 2012, kriminalizirati in razvrednotiti tako njih kot njihova dejanja«.

Vabilo na zaslišanje po njihovih besedah temelji na anonimki, ki jo je parlamentarna komisija štela kot dokazno gradivo za sum, da so krivi moralne, finančne ali organizacijske podpore vstajam in posledično tudi nasilja.