Njegove identitete še niso razkrili

Tožilstvo njegove identitete še ni razkrilo, je pa pojasnilo, da so nekdanjega pripadnika enot SS prijeli na njegovem domu v kraju Neubrandenburg severno od Berlina. Po pregledu pri zdravniku je sodnik zanj določil pripor do sojenja, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Glede na ugotovitve tožilstva naj bi sodeloval pri poboju zapornikov, ki so v Auschwitz prišli na osmih vlakih iz Nemčije, Avstrije, Francije, Italije, Nizozemske in Slovenije. Šlo naj bi za najmanj 1721 zapornikov, za katere so ob prihodu ugotovili, da niso primerni za prisilno delo v koncentracijskem taborišču, zato so končali v plinski celici.

Do aretacije ostarelega nacista je prišlo po namigu nemškega urada, ki preučuje nacistične zločine med drugo svetovno vojno, je še pojasnilo nemško tožilstvo.

Aretacijo so pozdravili tudi pri Svetovnem judovskem kongresu

Sicer pa je do njegovega prijetja prišlo v nizu podobnih aretacij, ki jih je Nemčija izvedla v zadnjem času, da bi pred roko pravice pripeljala še zadnje živeče naciste, ki so sodelovali v holokavstu.

Aretacijo so pozdravili tudi pri Svetovnem judovskem kongresu. "Pregon tistih, ki so sodelovali pri grozljivih zločinih, daje jasno sporočilo, da mora biti pravici zadoščeno, ne glede na to, kako pozno," je zapisal predsednik te judovske organizacije Ronald Lauder.

Več kot 60 let so nemška sodišča preganjala samo tiste naciste, ki so osebno sodelovali pri zločinih med drugo svetovno vojno. Leta 2011 pa je prišlo do spremembe v tovrstni praksi, ko je Münchensko sodišče obsodilo Johna Demjanjuka na pet let zapora zaradi sodelovanja v poboju judov v taborišču Sobibor. S tem se je postavil presedan, da se lahko sodi tudi vsem tistim, ki so samo stražili v koncentracijskih taboriščih, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

''Zločini proti človečnosti ne smejo zastarati''

"Zločini proti človečnosti ne smejo zastarati in množični morilci morajo še naprej živeti v strahu pred dolgo roko pravice," je še komentiral Lauder.

Auschwitz, ki leži v bližini kraja Oswiecim na jugu Poljske, je bilo eno glavnih nacističnih uničevalnih koncentracijskih taborišč med drugo svetovno vojno in simbol genocida nad judi v Evropi. Samo v Auschwitzu naj bi jih v letih od 1940 do 1945 pobili milijon ali šestino vseh, ki so jih nacisti pobili med vojno.

V tem taborišču pa je bilo ubitih tudi več kot 100.000 drugih ljudi, od Poljakov, Romov, sovjetskih vojnih ujetnikov, homoseksualcev in partizanov, preden ga je sovjetska Rdeča armada 27. januarja 1945 osvobodila.