Potem ko je državni zbor v ponedeljek z 49 glasovi ponovno potrdil novi energetski zakon in s tem preglasoval veto, ki ga je državni svet izglasoval prav zaradi energetskih izkaznic, se je med vladnimi gradivi včeraj pojavil predlog ministrstva za infrastrukturo in prostor o omejitvi cen energetskih izkaznic za stanovanjske nepremičnine. Po njem lastniki do 220 kvadratnih metrov velikih eno- in dvostanovanjskih hiš za izkaznico ne bi smeli plačati več ko 170 evrov, za lastnike eno- in dvostanovanjskih hiš nad to velikostjo pa bi cena izkaznice lahko znašala največ 89 centov za kvadratni meter površine. Za večstanovanjske stavbe bi izkaznica lahko stala največ 99 centov za kvadratni meter uporabne površine.

Toda gre za ceno brez DDV, ki za izkazničarske storitve znaša 22 odstotkov. Prav tako najvišja dovoljena cena vključuje le stroške, ki so nujno potrebni za izdelavo energetske izkaznice, ne pa tudi recimo potnih stroškov izkazničarja ali dodatnega dela zaradi nepopolne dokumentacije. Kljub temu gre za občutno znižanje prvotno predvidenih cen izkaznic, ki jih je naše ministrstvo sporočilo tudi v Bruselj. Ocenilo je namreč, da je izkaznico za neproblematično enostanovanjsko hišo mogoče izdelati v enem dnevu, osem ur dela arhitekta, inženirja oziroma projektanta (tem zakon dovoljuje izdelovanje izkaznic) pa stane od 300 do 500 evrov.

Čeprav svoj cenik enako pojasnjujejo strokovnjaki, ki so že pridobili obvezno licenco za izdelovanje energetskih izkaznic, na ministrstvu zdaj ugotavljajo, da se cene doslej izdanih izkaznic gibljejo med 0,25 in 0,8 evra za kvadratni meter. Tako je v ponedeljek državnozborskim poslancem pojasnjeval državni sekretar ministrstva Bojan Kumer in še povedal, da je bilo doslej izdelanih natanko 132 energetskih izkaznic, od tega pet za enostanovanjske stavbe in 31 za večstanovanjske, preostale pa za nestanovanjske stavbe. Izkaznice so bile namreč v Sloveniji uvedene že leta 2006, vendar pa se zaradi prehodnega obdobja v novem energetskem zakonu kršitelji denarnih kazni lahko začnejo bati šele po novem letu. Izdelava izkaznic je sicer obvezna za novogradnje in nepremičnine, ki se prodajajo ali oddajajo v najem. Cene izkaznic za stanovanjske nepremičnine se v evropskih državah sicer gibljejo od 10 evrov in manj na Poljskem do najmanj 1000 evrov na Švedskem, najpogosteje pa stanejo od enega do dveh evrov za kvadratni meter.