Na trgu je danes na voljo pester nabor ploščic, saj lahko izbiramo med neomejenim številom vzorcev in kombinacij. Keramične ploščice naj bi se pojavile pred mnogimi tisočletji na ozemlju med Evfratom in Tigrisom. Glino so nekoč uporabljali za skulpture, posode in žare, v Mezopotamiji pa so ploščice in žgana opeka kmalu postale zelo uporabljen gradbeni material, ki se je razširil po vsem svetu. V preteklosti so si s kamnom ali mozaikom obložena tla in stene lahko privoščili samo najbogatejši sloji, s povečanjem povpraševanja in pocenitvijo izdelave pa so ploščice postale dostopne skoraj vsakomur. O današnjih trendih na področju keramičnih ploščic, o njihovi uporabi nekoč in o tem, kaj bo prinesla prihodnost, smo se pogovarjali z arhitektom Gašperjem Demšarjem iz podjetja Demšar arhitekti, d.o.o.

Nam lahko na kratko opišete, od kod izvirajo keramične ploščice?

»V preteklosti so bila s kamnom ali mozaikom obložena tla in stene domena bogatih. Ker je bila izdelava trdnih kamenih oblog draga, so jih večinoma vgrajevali samo v objekte visoke vrednosti. Iskanje boljše in cenejše alternative je sčasoma privedlo do nadomeščanja kamna z oblogo iz žgane gline. Najstarejše primerke mozaikov iz koščkov drobnega kamenja zasledimo v mestu Gordio v zahodni Mali Aziji, ki so jo takrat naseljevali Grki.«

Kakšna je razlika med uporabo keramičnih ploščic danes in pred 15 leti?

»Pred leti so jih uporabljali samo v kopalnicah, wc-jih in shrambah, danes pa jih najdemo v vseh prostorih. Dobro nadomeščajo naraven kamen, zaradi talnega gretja pa so zelo uporabne v dnevnih prostorih. Ob današnji pestri ponudbi keramičnih ploščic lahko skoraj vsakdo najde »svojo keramiko«.«

Kakšni so najnovejši trendi?

»Najnovejši trendi zajemajo: večje dimenzije keramičnih plošč, lasersko rezanje, ki omogoča polaganje z manjšimi fugami in večjo natančnost izvedbe keramične površine, velika uporaba granitogresov, neskončna paleta mozaikov in najrazličnejši globinski ter svetlobno-barvni učinki keramike. V zadnjih letih se je močno razvila površinska obdelava keramike, ki ustvarja različno bogate učinke.«

Kako gledate na vedno večjo popularnost mozaika?

»Popestri videz, arhitektu, prodajalcu in končnemu uporabniku pa dopušča večjo ustvarjalnost. Mozaik je trenutno hit, a nisem povsem prepričan, da bo še dolgo. Tako kot v svetu likovne umetnosti mozaik oblikovalcu daje svobodo oblikovanja.«

Kdaj lahko pričakujemo ploščice tudi v spalnicah?

»Za spalnice svojih strank, predvsem zaradi občutka toplejše površine lesa ali tekstila, keramičnih ploščic ne izbiram, res pa je, da se ne smemo z ničemer omejevati. Dobra prevodnost toplote s talnim ogrevanjem omogoča uporabo ploščic v spalnih prostorih, predvsem takrat, ko je kopalniški prostor kot del skupne celote integriran v spalni apartma. Keramika pa ni uporabna samo za oblaganje tal, temveč tudi sten, stropa in pohištva.«

Je možno ploščice naročiti povsem po svojem okusu?

»Nekateri proizvajalci ponujajo možnost ustvarjalnega in svobodnega oblikovanja, predvsem pri mozaikih, je pa tak način oblikovanja povezan z visokimi stroški. Po mojem mnenju je izbor dovolj velik, da lahko vsakdo najde nekaj zase. Prevelika ponudba materiala povzroča zasičenost. Tako se pogosto zgodi, da oblikovno sporne rešitve povzročijo vizualno obremenjenost prostora.«