Kuhanje v pari ohranja hranljive snovi, vitamine in beljakovine, zato predstavlja zdrav način priprave živil. Hrana ni nikoli razkuhana, ohranja barvo, sokove in okus. Med parnim kuhanjem para prihaja v pečico iz posebnega grelnika vode in se zahvaljujoč inovativni postavitvi dovoda enakomerno razprši po vsej pečici. Tok pare je samodejno nadzorovan glede na izbran prednastavljeni program, po želji pa količino pare za posamezno jed dovajate tudi sami.

Para, vroč zrak ali kombinacija obojega

Gorenjeva kombinirana parna pečica omogoča pripravo jedi s paro ali pečenjem z vročim zrakom ali celo s kombinacijo obojega. Na izbiro je šest funkcij kuhanja, ki so priročne za odtaljevanje in segrevanje, za kuhanje s paro ali preprosto pečenje z vročim zrakom ter za pripravo jedi, ki potrebujejo kombinacijo pare in pečenja na vročem zraku. Ob naboru petdesetih prednastavljenih programov lahko pripravite katero koli jed. Sodobna elektronika vam omogoča se dodatno oblikovanje desetih receptov po vasem okusu, ki jih shranite in jih enostavno prikličete pri naslednji uporabi pečice.

Številni prednastavljeni programi kuhanja ter različne funkcije priprave hrane nadgrajujejo enostavno in udobno upravljanje pečice z zaslonom na dotik. Izpis funkcij na zaslonu si po želji nastavite v enem od petih prednastavljenih jezikov. Tudi vzdrževanje aparata je zaradi naprednih vgrajenih funkcij izjemno enostavno.

Recepti za pripravo jedi v kombinirani parni pečici

Pečena svinjska ribica z jabolčnimi krhlji in pomarančno omako

svinjska_ribica_z_jabolcnimi_krhlji.jpg

Sestavine:
75 dag svinjske ribice
6 dag jabolčnih krhljev
sol
poper
timijan
žlica olja za opekanje
jušna zelenjava: pol korenčka, rezinica zelene in kolerabe, ¼ čebule (za pripravo pečenkine omake)

Priprava:
Ribico nadevamo s suhimi jabolčnimi krhlji in jo začinimo. Začinjeno položimo v rahlo omaščeno segreto ponev in jo na hitro opečemo, da kasneje pri kuhanju v sebi obdrži čim več okusa. Opečeno meso postavimo na rešetko in ga potisnemo v parno pečico. Prednost pečenja na rešetu je, da mesa ni treba obračati, s tem pa se izognemo nenehnemu odpiranju pečice med delovanjem, kar nam dodatno omogoča prihranek energije in hitrejšo pripravo jedi. Pod rešeto podložimo pekač z zelenjavo z malo vode, ki naj za en prst pokrije dno pekača. Sok svinjske ribice, ki bo kapljal na zelenjavo, bo ustvaril slastno omako.

Za boljši nadzor kuhanja v sredino izbranega kosa mesa zapičimo sondo, ki nam omogoča, da točno določimo želeno temperaturo mesa. Sonda nam tudi sporoča, kdaj je želena temperatura dosežena in kdaj je jed gotova. Jedi kuhamo na nižji temperaturi, pri približno 80 do 90 stopinjah Celzija, temperaturo sonde pa nastavimo nekoliko nižje, na približno 67 stopinj. Nizko temperaturno kuhanje omogoča, da se živila zmehčajo, hkrati pa ohranijo sočnost in se ne razkuhajo.

Priprava pomarančne omake:
Ko je pečenka kuhana, odcedimo omako iz pekača v kozico. Na indukcijski plošči omako zavremo in vežemo z razmetom iz škroba, da dobimo primerno gostoto. Prilijemo sok ene pomaranče, dodamo 2 žlici sladke smetane, ki prijetno ublaži evetuelno grenkobo pomaračnega soka. Po želji lahko omaki dodamo še kakšno ostrejšo začimbo, kot denimo čili in ščepec sladkorja. Omako samo segrejemo in je ne prevremo.

Namig: Za nadev svinjske ribice lahko namesto jabolk uporabimo suhe slive, marelice, fige ali katero drugo sadje, ki da mesu značilen sladek priokus. Namesto sadja pa lahko uporabimo tudi poljubno meso.

Predlog za serviranje: preden meso narežemo, ga pustimo, da se nekoliko ohladi, saj tako ohrani večino tekočine v sebi in ima sočnejši okus. Pred serviranjem pa ga 4 minute regeneriramo v parni pečici na 90 stopinjah Celzija.

Pehtranov štrukelj

pehtranovi_struklji.jpg

Sestavine:
50 dag skute
1 jajce
1 žlica kisle smetane
sol
2 žlici pehtrana (drobno narezan)
testo za zavitke, 2 poli
prozorna folija za živila
malo olja

Priprava:
Nadev pripravimo tako, da v skledi z mešalnikom zmešamo skuto, jajce, smetano in pehtran ter dodamo sol. Namažemo ga po vsej površini listov testa in jih zvijemo v rolice, te pa nato zavijemo v pomaščeno folijo. Štruklje razporedimo na pekač, folijo na nekaj mestih preluknjamo, s čimer omogočimo učinkovitejše kuhanje s paro, in vstavimo v parno pečico.

Pečico ogrejemo na 90 do 100 stopinj Celzija ter kuhamo v sopari 15 do 20 minut oziroma dokler sonda ne doseže 85 stopinj notranje temperature.

Namig: za nadev lahko namesto pehtrana uporabimo mlado čebulo.

Kokosova rezina z jagodami

kokosova_rezina_z_jagodami.jpg

Sestavine:
4 jajca
6 dag rjavega sladkorja
6 dag moke
6 dag kokosove moke
1 vrečka vanilijevega sladkorja
mlet ingver, pol čajne žličke
sok limete, 1 čajna žlička
50 dag jagod
vanilijev puding 

Priprava:
Najprej ločimo rumenjake in beljake. Rumenjake penasto umešamo s polovico sladkorja. Primešamo kokos, vanilijev sladkor in limeto. Iz beljakov naredimo sneg in vanj vtepemo drugo polovico sladkorja in ingver. Rumenjake in sneg rahlo vmešamo. Počasi med rahlim mešanjem dodajamo moko. Testo razporedimo na pekač, ki smo ga predhodno obložili s  papirjem za peko in ga pečemo 20 minut na vročem zraku, v predhodno ogreti pečici na 175 stopinjah Celzija.

Za okrasitev in preliv potrebujemo 50 dag jagod. Tretjino jagod zmiksamo s paličnim mešalnikom, dodamo 2 decilitra vode in 2 žlici sladkorja. Zavremo in zgostimo s četrt vrečke pudinga z okusom vanilije. S preostalimi jagodami okrasimo na rezine narezan ohlajen biskvit. Omako ohladimo, preden jo ponudimo z biskvitom.

Namig: Po želji lahko sladici dodamo stepeno sladko smetano in sladoled.