Vse se je začelo leta 1969, ko je Jože Vovko v Mariboru odprl prvo poslovalnico in se začel ukvarjati s ključavničarstvom in montažo varnostnih izdelkov, leta 1981 pa je poslovalnico v Mariboru zaprl in jo odprl v Ljubljani. Od takrat naprej s sodelavci uresničuje poslanstvo ponuditi slovenskim kupcem najbolj kakovostne rešitve na področju stavbnega okovja in izdelkov za zagotavljanje varnosti doma in poslovnih prostorov. Njihova vizija je postati vodilno podjetje na področjih prodaje protivlomnih vrat, mehanskega tehničnega varovanja in oskrbe kupcev s stavbnim okovjem višjega cenovnega razreda, hkrati pa zadržati vodilno mesto na področju veleprodaje kljuk v Sloveniji. Gre za pomembno poslanstvo, saj nam črne kronike v časopisih niti ni treba prebirati, pa že vemo, da je kriminala vse več, da je vse več vlomilcev, ki se znajdejo na drugi strani vrat, v našem stanovanju.

vovko.jpg

Jože Vovko, prokurist podjetja Vovko

Vsak bi moral delovati samozaščitno, poskrbeti za varnost lastnega stanovanja, premoženja.

»Seveda je pomembno, da vsak poskrbi za svojo osebno varnost in da zaščiti svojo lastnino. Zato je prav, da pri naši odsotnosti poskrbimo za praznjenje pošte iz nabiralnikov, ne puščamo sporočil na telefonski tajnici, da smo odsotni v nočnem času, poskrbimo za občasno prižiganje luči in še posebno je dobro, da nam sosed poskrbi za občasen pregled stanovanja ali hiše, nam dvigne in spusti rolete ali žaluzije, če pa to ni možno, je dobro soseda nagovoriti, da malo 'popazi' na našo stanovanje ali hišo.«

Vlomilec porabi povprečno nekaj sekund z malo hrupa za vlom in lahko smo ob vse. Je bil razvoj varoval, zaščitnih vrat in zaščit oken ter sefov hiter? Ste odkrili, da lahko na tem področju naredite največ?

»Vlomilec porabi malo časa za vlom samo tam, kjer ni poskrbljeno vsaj za osnovno varovanje. Razvoj na področju varovanja, varoval, zaščitnih vrat in zaščit oken je dovolj hiter, ker se mehansko varovanje nadgrajuje z elektronskim varovanjem. Zato smo se v našem podjetju tudi posvetili razvoju varoval, spremljanju, testiranju in uvajanju novih varoval na trgu, veliko časa namenjamo izobraževanju, zaposlujemo posebni kader, na primer elektronike, in seveda učinkovito svetujemo ter opravljamo servis.«

Vhodna in še kakšna druga vrata so največji problem. Kaj bi moral pravzaprav vsakdo vedeti o teh vratih, kje so šibke točke, kje je problem, zaradi katerega bi se moral odločiti za protivlomna vrata?

»Osnovni pogoj so kakovostna, masivna vrata z varnostnim okovjem: kakovostna ključavnica, varnostni cilindrični vložek, varnostna kljuka. Za dodatno zaščito vrat pa lahko vgradimo tudi prečno zaporo ali pribitno ključavnico. Poleg tega lahko še vgradimo kukalo, zaščito proti dvigu vrat. Če pa ni izpolnjen osnovni pogoj, da so vrata kakovostna, nam ne pomaga varnostno okovje; če imamo vgrajena lahka, nekakovostna vrata, so najboljša in najcenejša rešitev protivlomna vrata.«

Jože Vovko posebej poudarja, da so šibke točke vrat stara in votla vrata, problem so slaba ali vidna nasadila, nezaščiten cilindrični vložek, ki štrli več kot tri milimetre nad ravnino ščita kljuke, in nezaščitena kljuka, ki ne ponuja zaščite proti vrtanju ključavnice ali lomljenju cilindričnega vložka in je ni možno odstraniti z zunanje strani.

Če kdo pomisli na vrata, pa ostanejo odprto vprašanje, šibka točka, okna, balkonska vrata in podobno. Tudi tu so problemi.

»Pri oknih in balkonskih vratih lahko največ naredimo že pri nakupu novih oken in balkonskih vratih, ki so izdelana z varnostnim steklom in varnim okovjem. Stara okna in balkonska vrata pa lahko zaščitimo z vgradnjo kljuke s ključavnico, z vgradnjo dodatnih varoval z notranje strani oken, z vgradnjo varnostne folije in s kakovostnimi roletami.«

Kaj svetujete svojim strankam, saj je verjetno mogoče rešiti vse kritične točke pri vstopu na primer v stanovanje, v hišo?

»Še vedno je največ vlomov v stanovanja in tudi hiše skozi vhodna vrata, zato pri stanovanjih, posebno v višjih nadstropjih, naredimo največ z vgradnjo protivlomnih vrat. Pri naročilu vrat moramo paziti, da so protivlomna z jekleno konstrukcijo, ker se na trgu pojavljajo ponudniki lesenih in plastičnih vrat, ki nimajo nobenih certifikatov o protivlomnosti oziroma izd. o skladnosti CE. Pri hiši je pomembna ograja z vhodnimi vrati in videofonom. Zaščita oken v pritličju z okenskimi rešetkami. Vlomilci se največkrat ognejo hiše, ki ima psa čuvaja. Kvalitetna zaščita so vhodna protivlomna vrata z jekleno konstrukcijo Gardesa in visokokvalitetna vrata Silvelox s certifikatom 3. in 4. varnostnega razreda, protihrupno zaščito od 40db, toplotno izolacijo – term: koeficient 1,69 K/m2 do 0,6 K/m2.«

In če vlomilcu le uspe priti skozi vrata, skozi okno, se znajde recimo pred našim bogastvom, ki pa ni v sefu. Zakaj še ne razumemo vloge sefa in kakšna je pravzaprav njegova vloga?

»Vlomilci po navadi dobro poznajo 'skrita' mesta v stanovanju ali hiši. Če sef vgradimo v skriti del stanovanja, je po varnostnem razredu in ceni primeren za vrednost, ki jo hranimo. Priporočamo pa, da večje vrednosti denarja ali drugih dragocenosti prepustimo v hrambo bankam ali specialnim enotam za hrambo z dobro boniteto.«

Tudi varovanje v sefu zahteva nekaj pravil: kje je postavljen, kje vzidan, kako pritrjen in podobno.

»Sef vgradimo v skriti in težje dostopen del stanovanja ali hiše. Najbolje je, da sef vzidamo, če pa to ni možno, ga kakovostno pritrdimo v tla ali pohištvene elemente. Pomembna sta tudi teža trezorja in varnostni razred. Težjega trezorja vlomilec ne more odnesti. Ponujamo tudi trezorje, ki so ognjevarni. Višji varnostni razred trezorja ponuja boljšo protivlomno zaščito. Kakovostnejši je sef, več in boljšo protivlomno zaščito ponuja. Trezorji nižjega cenovnega razreda imajo običajno enojno steno, manj zapahov in manj kakovostno ključavnico. Trezorji srednjega in višjega cenovnega razreda so sestavljeni iz dvojne ali trojne stene, zaklepajo na več mestih in z močnejšimi zapahi. Nekateri modeli so iz posebne manganove plošče, ki ščiti ključavnico in preprečuje vrtanje, imajo vgrajeno zaščito proti rezanju s kotno brusilko in z gorilnikom.«

Brez stroškov ne gre in verjetno so kakšne primerjave med stroški za dobro varovanje in preprečeno povzročeno škodo.

»Stroški za osnovno zaščito vhodnih vrat, to so varnostni ščitnik ali varnostna rozeta, ključavnica in cilindrični vložek z vgradnjo, so od 70 evrov navzgor, dodatna zaščita vhodnih vrat od 100 evrov z vgradnjo, trezor že od 80 evrov in protivlomna vrata, ki jih imamo v akciji do 30. septembra, od 950 evrov z DDV. Tudi če pri vlomu ne nastane večja materialna škoda, nam ostane neprijeten občutek, da je vlomilec vstopil v naše domovanje, in se ne počutimo več dovolj varno.«

Po 42-letni tradiciji Jože Vovko s svojimi sodelavci zagotavlja, da so rešitve, da bi živeli v varnem okolju. In skupaj s svojimi strokovnjaki si ogleda položaj in najde rešitev.