Med posebnosti kostanjeviških pustovanj sodi skupščina Prforcenhausa, ki v času pusta v mestu predstavlja najvišjo oblast in na kateri na ponedeljkov večer pred pustom izvolijo predsednika z enoletnim mandatom brez možnosti ponovitve mandata. Od nedelje do srede, ko kurenta zažgejo in ga z mostu vržejo v Krko, je v tem najmanjšem slovenskem mestu v veljavi posebna valuta – kostanj, nad katero bedi sam lokalni guverner banke. Domače etnološko društvo Prforcenhaus poleg vsakoletnih pustnih dogajanj vsako poletje prireja tudi kostanjeviško noč. 160 let pustovanja so v Kostanjevici na Krki v petek in soboto predstavili na posebnih prireditvah, dogajanja preteklih let pa so povzeli tudi v knjigi Kostanjeviška šelmarija. Uredila jo je domačinka Mihaela Kovačič. es
V Kostanjevici na Krki šelmarijo prirejajo že 160 let
Med mesta z najdaljšo karnevalsko tradicijo pri nas sodi tudi Kostanjevica na Krki, kjer letos zaznamujejo 160-letnico prirejanja pustnih dogajanj. Po ustnem izročilu so prvo šelmarijo, kot se imenuje vsakoletno pustno rajanje, priredili leta 1854, medtem ko cerkveni zapisi prve tamkajšnje maškarade omenjajo že leta 1747.

Za nemoteni potek predstavitve častitljivega jubileja so poskrbeli člani prezidija Prforcenhausa in vojščaki purgergarde (na fotografiji). (Foto: Ernest Sečen)