Referendum o arhivski noveli po ocenah Igorja Lukšiča ni potreben, a upa, da bo sprememba ustave na tem področju začela delovati.

SDS diskusijo vrača nazaj v zgodovino

Po njegovem mnenju je glavna ideja pobudnikov referenduma, da s to temo obarvajo vso kampanjo pred evropskimi volitvami. »SDS, ki nima vizije o razvoju Slovenije, poskuša s tem, da vso diskusijo vrača nazaj v zgodovino in opredeljevanje za ali proti sistemu, ki je padel. Danes se opredeljevati okoli komunizma je nesmiselno, ker tega sistema že 23 let ni več,« je ob robu četrtkove seje predsedstva SD dejal Lukšič.

Po njegovih besedah je to za SD nepomembna tema, tudi v luči morebitne kampanje. »Kampanja je možna, če imaš za in proti. Mi nismo za komunizem. Glede tega smo se že opredelili. Nam ni treba nič braniti,« je pristavil.

Rehabilitacija odgovornosti za pretekla dejanja

Nekateri poslanci SDS so danes pred ljubljansko upravno enoto oddali podpis za referendum o noveli zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih. Predsednik poslanske skupine Jože Tanko je ob tem poudaril, da vlada s to novelo predlaga spremembe, s katerimi želi preprečiti, da bi se tej arhivi na primeren način odprli. Po njegovem imamo že slabe izkušnje iz preteklosti, ko kljub zakonski določbi Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova) ni predala arhivov Arhivu RS in se je tako marsikaj zaprlo za javnost. Zato ne želijo, da se tehnične ovire, ki so se takrat uporabile, sedaj celo uzakonijo.

Po njegovem prepričanju bi bilo pravilno, da vsi tisti, ki so v preteklosti sodelovali pri dejanjih, usmerjenih proti človekovim pravicam, odgovarjajo zanje. »Neprimerno je, da jih vlada s tem, ko bo zaprla arhive, rehabilitira odgovornosti za pretekla dejanja,« je dejal.

Del podatkov je lahko anonimiziran, del pa ne

Po njegovem prepričanju je anonimizacija določenih podatkov problem za tiste, ki preiskujejo arhivsko gradivo, saj je tak dokument brez vrednosti. Poleg tega določeno gradivo ne bo moč pregledati v določen roku, zato lahko ustavi proces pregleda arhivov in odkrivanja kaznivih dejanj v zgodovini. Del podatkov je sicer po njegovih besedah lahko anonimiziran, del pa ne. Ob tem je dodal, da je bistvo te novele zakona, da se tehnično preprečuje dostop do arhivov.

Na vprašanje STA, zakaj sedaj SDS problematizira anonimizacijo določenih podatkov, glede na to, da jo je njihov poslanec Vinko Gorenak na eni seji odbora za kulturo podprl, je Tanko odgovoril, da proces sprejemanja zakona poteka v več fazah, zato se lahko stališče, ko se določene stvari preuči, tudi spremeni.