Projekt Emonika stoji zadnji dve leti na mrtvi točki. Mes meni, da zato, ker madžarsko-kanadski investitor Trigranit za projekt Emonika od Slovenije ni pridobil državne pomoči. Državna pomoč jim je bila po Mesovih besedah sicer ponujena, a pod določenimi pogoji, in ne v višini, ki so jo zahtevali.

SŽ so obveznosti izpolnile že pred leti

»Od takrat naprej je Trigranit začel postopek za razdrtje pogodbe. Ta je bila sklenjena na podlagi javnega razpisa, kjer je bil Trigranit najbolj uspešen. Obveznosti iz te pogodbe morata izpolniti tako Trigranit kot Slovenske železnice,« je pojasnil Mes danes v izjavi za novinarje.

Poudaril je, da so Slovenske železnice svoje obveznosti izpolnile več let nazaj, Trigranitova obveznost pa je, da Slovenskim železnicam brezplačno preda novozgrajeno avtobusno in železniško postajo. V kolikor bo pogodba razdrta, železnicam pripada pripada odškodnina v višini vrednosti nove avtobusne in železniške postaje. To je po Mesovi oceni okvirno od 20 do 30 milijonov evrov.

»Bolje, da se dogaja to, kot pa da se ne dogaja nič«

Trigranit je obenem kupil tudi več zemljišč, in sicer za komercialni del projekta. Za del, kjer naj bi se gradila nova železniška in avtobusna postaja, pa so Slovenske železnice dale stavbno pravico, ki preneha, če se prekine pogodba.

Mes meni, da je postopek, ki ga je Trigranit začel z vložitvijo zahteve za razdrtje pogodbe na arbitražnem sodišču določen pritisk Trigranita na državo zaradi državne pomoči in da se bodo pogajanja nadaljevala. »To, kar se sedaj dogaja, je boljše kot zadnja tri leta, ko se ni dogajalo nič,« je prepričan.

Več bo znano v nekaj tednih

Meni, da se bodo stvari izkristalizirale v nekaj tednih. »Najbolje bi bilo, da bi Trigranit, ki je že nekaj investiral in je lastnik zemljišč komercialnega dela projekta, projekt speljal. Razlike med tem, kar želi Trigranit in kar jim je bilo ponujeno, niso velike, problem pa je, če Trigranit ima sredstva za ostali del,« je opozoril Mes.

Dokler se arbitražno sodišče, po poročanju Financ gre za sodišče na Dunaju, ne odloči, je po Mesovem mnenju še vedno čas za pogajanja.

Nesrečna zgodba v času krize

Trigranit je po mnenju ljubljanskega župana Zorana Jankovića ena od nesrečnih zgodb, ki se je zgodila v času krize. Težava je po njegovem mnenju podobna kot pred leti pri Delti, ki je ugotovila, da ne bo imela dovolj najemnikov. Dejal je, da se mu zdi nedostojno, da direktor Emonike Csaba Toth govori o Sloveniji, kamor je želel investirati, na slabšalen način.

Glede načrtov na območju potniškega centra je Janković povedal, da občina ni partner projekta ter da so upoštevali vse želje Trigranita. Pojasnil je, da je občinski podrobni prostorski načrt za to območje sprejet, kaj se bo zgodilo sedaj, pa bo po njegovih besedah odvisno tudi od Slovenskih železnic. »Mesto bo vztrajalo, da bo omogočena poglobitev železnice,« je dodal.

V Emoniki za komentar od jutra niso dosegljivi, direktor Emonike Csaba Toth pa je decembra za STA pojasnil, da eno leto po oddaji vloge nimajo v rokah nič zavezujočega, samo obljube. Med največjimi težavami, s katerimi se soočajo pri projektu, je naštel birokracijo, pomanjkanje poštenosti, predanosti in konkretnih ukrepov s strani države, nerazumne pogoje zazidalnega načrta in neprofesionalno usklajevanje v javnih postopkih.