Iz živalskega vrta vztrajno zatrjujejo, da živali nista zapustili območja ZOO Ljubljana, kljub temu pa so bili v zadnjih urah deležni kar nekaj lažnih alarmov. »Terenska in nočna dežurna ekipa sta se tako kar trikrat odzvali na obvestilo policije s številke 112. Včeraj popoldne sta dva sprehajalca zamenjala večjo in verjetno dolgodlako mačko z risom, vendar so majhne sveže sledi v snegu nedvomno pokazale, da je šlo za mačko. Pozno zvečer so skoraj sočasno sprejeli obvestilo o risu pred Biotehtehniško fakulteto ter na Čadovem travniku. Obe prijavi so preverili, vendar se je izkazalo, da je v prvem primeru nekdo slišal drugega, kako kliče (morda je šlo za šalo), “glej ris, ris”, v drugem primeru pa je šlo za en dan stare zajčje in pasje sledi,« so zapisali v sporočilu za javnost.

Strokovna vodja Barbara Mihelič je vsekakor hvaležna občanom za pomoč. Sicer pa ocenjuje, da ljudje teoretično ogromno vemo o živalih, v praksi pa jih nekoliko težje prepoznamo. Ob tem je spomnila tudi na primere iz preteklosti, ko so ljudje zelo pomagali pri iskanju pobeglih kengurujev in antilop.

@RisIzpodRoznika

Kar je vzpodbudilo spletne uporabnike k parodijam o risih na twitterju in facebooku, je gotovo izmuzljivost in mističnost teh posameznih primerkov. O tem si lahko preberete tudi današnjo gloso

Fantoma pod Rožnikom.

Zanimivo je tudi, da so zaposleni v ZOO do sedaj že uspešno ulovili vse volkove in jih spravili na varno, dva risa pa predstavljata tolikšen zalogaj. Miheličeva tu poudarja pomembnost več dejavnikov. »Volkovi so talne živali, so večji, živijo v manjši kletki in so veliko bolj počasni. Naša risa pa se izjemno uspešno skrivata po drevesih. To pomeni, da ju ne moremo uspavati, saj bi se pri padcu lahko poškodovala. Če sta že na tleh, je ključno to, da se z uspavalno puško približamo na vsaj 20 metrov, sicer lahko z izstrelkom naredimo več škode kot koristi. Poleg vsega pa je v njuni veliki kletki tudi grapa in ogromno drevja, ki predstavlja nevarnost za zaposlene.«

Omenila je tudi nekaj stereotipov, ki so začeli krožiti med ljudmi – Živalski vrt že ves čas poudarja, da risa nista nevarna, ob tem pa sta včeraj uplenila gamsa – ljudje zato dvomijo v nedolžnost živali. Miheličeva poudarja, »da sta živali divji, zato se izogibata človeka. Gamsa sta plenila zato, ker je to v njuni naravi in je gams dokaj lahek plen.« Ob tem dodaja, da v zgodovini še ni zabeležja, da bi ris napadel človeka.

Tudi sicer je risom izjemno težko slediti. Nahajajo se predvsem v notranjskih gozdovih, v bukovih in jelovih gozdovih. »Živali so hitre in na dan opravijo ogromne premike, zato jim brez telemetričnih ovratnic ni mogoče spremljati. Jih je pa na področju Slovenije približno 30«.