Slovenska vojaška ladja Triglav je bila v sredo privezana v mornariški bazi v Avgusti na Siciliji. Sodelovala je v petih patruljnih plovbah v morjih južno od Sicilije. Ni naletela na nobeno ladjo z begunci, vendar bo ob vrnitvi v Slovenijo konec meseca zapustila dobro dediščino. Nekoliko nepričakovano je prispevala k otoplitvi odnosov med Slovenijo in Italijo. Slovenski zastavi na njeni krmi so delale družbo italijanske zastave na šestih ladjah italijanske mornarice. Zastave Evropske unije ni bilo nikjer. Ko je predsednica vlade Alenka Bratušek stopila na Triglav v družbi italijanskega obrambnega ministra Maria Maura, je bil prizor simpatičen. Triglav je bil edina tuja ladja, ki z Italijani sodeluje v operaciji prestrezanja beguncev in reševanja brodolomcev Naše morje. Privezali so jo med precej večje ladje, da je bila zaščitena pred vetrom. Manjša od nje ni nobena. Velikih evropskih sredozemskih in severnomorskih mornaric ni nikjer.

»Italija je bila do prihoda Triglava sama,« je rekel minister Mauri. »Kot da tukaj ne bi bila meja Evropske unije.« Vse ladje so dan prej priplule v Avgusto, ker so bili na odprtem morju napovedani sedemmetrski valovi. Ladje v takšnem lahko plujejo, ne morejo pa prestrezati ladij z begunci, ki plujejo iz Severne Afrike.

Dobra, ne ravno udobna

»Naše ladje lahko preživijo med takšnimi valovi,« je povedal poveljnik precej večje ladje Cigala Fulgosi, ki je bila privezana ob Triglavu. Poročnik bojne ladje Luca Selva je z velikim zadoščenjem rekel, da Triglav sodeluje v resni operaciji, kjer Italiji začenja primanjkovati ladij. Dinamika ilegalnih migracij čez sredozemsko morje skokovito narašča. »Samo leta 2013 smo sprejeli 42.000 beguncev, 9805 iz Sirije, 8843 iz Eritreje, 3140 iz Somalije.« Preostali so večina iz podsaharske Afrike in Pakistana. V zadnjih desetih letih je v teh morjih utonilo vsaj dvajset tisoč ljudi.

Poveljnik Triglava poročnik bojne ladje Andrej Pečar je z zadovoljstvom stal na mostu in ocenjeval plovne sposobnosti ladje, ki je bila prvič vključena v operacijo. »Dobro se je obnesla na visokem morju in ima dobre plovne lastnosti.« Ni najbolj udobna, ker Rusi najprej naredijo lupino, potem vanjo namestijo inštalacije in opremo in se šele na koncu spomnijo, da bo na njej tudi posadka. Vsi vogali so ostri, prehodi nizki, robovi pa smrtonosni. Pečarja to ni morilo. »Do zdaj smo opravili 350 ur vožnje in prevozili 2500 navtičnih milj.« Dokazali so, da je ladja sposobna za delo na morju in bo morda sredi leta odplula v Libanon.

Bolj kot njena vojaška funkcija je privlačna njena diplomatska uspešnost. Opravlja delo zunanjega ministrstva. Bratuškova in Mauro sta si ob skupnem nastopu po dvostranskem srečanju izmenjevala komplimente in pohvale o lepi gesti Slovenije in brezhibnem sodelovanju. Bratuškova pa je leporečje prekinila s sporočilom, da se je z Maurom pogovarjala o obeleženju italijanskega fašističnega koncentracijskega taborišča Visco, in mu posredovala željo, da italijanska vlada ob oblikovanju novega volilnega zakona upošteva interese slovenske manjšine v Italiji in ji olajša pot v parlament. Za hip se je zdelo, da so se Slovenci in Italijani na Siciliji v senci Triglava pogovarjali o politiki v resničnem svetu. Med nastopom obeh ministrov so bili vojaki v ozadju nervozni. Dosegle so jih prve novice, da je bil v Afganistanu ranjen slovenski vojak.