Koalicija si glede tega, ali bi bil Igor Šoltes dober kandidat za zdravstvenega ministra, ni enotna. Njegovemu imenovanju najbolj odločno nasprotuje prvak SD Igor Lukšič, za katerega je nehigienično in nelogično, da bi bil kandidat nekdo, ki predstavlja stranko v nastajanju, in bi s tem širili koalicijo na zunajparlamentarne stranke.

Lukšiča tudi vznemirja, da je Šoltes kot predsednik računskega sodišča sprožil postopek za odstavitev ministra za okolje v Pahorjevi vladi Karla Erjavca in nato še dveh ministrov (takratnega finančnega ministra iz vrst SD Francija Križaniča in notranje ministrice iz vrst LDS Katarine Kresal). »Torej je bil neki destabilizacijski element in ne predstavljam si, kako nekoga s takšno zgodovino postaviti na položaj v vlado, ki pa res mora skrbeti za stabilnost Slovenije,« je ogorčen Lukšič.

A se nekateri v SD z mnenjem predsednika stranke očitno ne strinjajo. Tako nam je poslanka Andreja Črnak Meglič dejala, da Šoltes »moj glas ima«. Prepričana je namreč, da bi se znal spopasti s korupcijo v zdravstvu, kar bo pri delu novega ministra izjemno pomembno. Se pa Črnak-Megličeva strinja, da Šoltesu manjka poznavanje samega zdravstvenega sistema, kar bi po njenem prepričanju lahko kompenziral z naslonitvijo na dobro ekipo.

Prvak DeSUS Karl Erjavec je svoje prve izjave glede Šoltesa, iz katerih je bilo razbrati precejšnje nezadovoljstvo z morebitno postavitvijo nekdanjega predsednika računskega sodišča na čelo zdravstvenega resorja, precej omilil. »DeSUS ne bo ovira,« nam je dejal včeraj. Si pa – tako kot Lukšič – tudi Erjavec ne predstavlja, da bi bil Šoltes v vladi in ustanavljal svojo stranko. Zelo dobrega kandidata za vodenje zdravstvenega resorja pa v Šoltesu vidi predsednik DL Gregor Virant.

Igor Šoltes se včeraj glede premierkine ponudbe sicer še ni odločil. Nam je pa dejal, da mu »odzivi zbujajo resne pomisleke; če se zapleta že pri omembi imena in pri zahtevah glede kvot, se mi postavlja resno vprašanje, kako bi bilo mogoče v praksi izpeljati kakršen koli program«. Na razmišljanja v PS, da bi se s Šoltesovim vstopom v vlado rešili konkurenčne stranke na levici, ki jo ta sicer namerava ustanoviti spomladi, oziroma da se bo (prej ali slej) pridružil njihovi stranki, pa Šoltes odgovarja, da aktivnosti in ustanavljanja stranke ne namerava ustaviti. me, sta