Z novim letom je začel veljati nov pravilnik o ukrepih za ugotavljanje, preprečevanje širjenja in zatiranje stekline, ki določa, da se bo poslej pse proti tej neozdravljivi bolezni cepilo manj pogosto. Za ta korak so se na ministrstvu za kmetijstvo in okolje odločili zaradi zmanjšanja pojavnosti stekline v Sloveniji in na Hrvaškem ter na podlagi analize cepljenja psov, ki jo je izdelal nacionalni veterinarski inštitut pri ljubljanski veterinarski fakulteti.

Peter Hostnik z omenjenega inštituta je pojasnil, da so lani v Sloveniji ugotovili le en primer stekline (na meji s Hrvaško), medtem ko so jih pred dvajsetimi leti, ko se je v Sloveniji začelo sistematično cepljenje lisic, ugotovili več kot tisoč. Po njegovem mnenju je to zgodba o uspehu, ki jo je treba nadaljevati do izkoreninjenja te smrtonosne bolezni, šele tedaj pa cepljenje psov ne bo več obvezno.

Generalna direktorica Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin dr. Vida Čadonič Špelič je razložila, da bodo morali biti psi tudi v prihodnje cepljeni prva tri leta po rojstvu, da pridobijo zadostno imunost, zatem pa bodo veterinarji štirinožce cepili glede na navodila proizvajalca cepiva, kar pomeni na dve oziroma tri leta. »Letošnje leto se šteje za izhodiščno, zato bodo morali biti cepljeni še vsi psi, ob obisku pa bo veterinar lastniku povedal, kdaj mora naslednjič pripeljati psa na injekcijo. To pa bo odvisno od tega, katero vakcino bo veterinar uporabil,« je povedala dr. Čadonič-Špeličeva.

Na vprašanje, ali bodo lahko lastniki psov izbirali cepiva, direktorica veterinarske uprave odgovarja, da bodo lahko veterinarji strankam ponudili pri nas registrirana cepiva, ki zagotavljajo dve- ali triletno imunost proti steklini. »Do zdaj so se uporabljale tri vrste cepiva, predpostavljamo pa, da se bo na novo registriralo še kakšno. Če bodo veterinarji želeli obdržati stranke, bodo sledili željam lastnikom, kar je logično,« meni Čadonič-Špeličeva.

Veterinarji naj bi letos lastnikom psov, ki svojih najboljših prijateljev že več let niso pripeljali na cepljenje, poslali tudi posebna obvestila, naj uredijo status v registru psov. Na veterinarski upravi namreč opozarjajo, da od 222.000 psov, kolikor jih je v registru, njihovi lastniki v povprečju vsako leto na cepljenje pripeljejo le približno 150.000. Čadonič-Špeličeva pravi, da zaradi tega ne vedo, koliko od teh psov je dejansko še živih. Kdor se na poziv ne bo odzval, je zapretila prva veterinarka v državi, ga bo obiskala inšpekcija in začela postopek o prekršku.