Težave v gospodinjstvih in industriji

Nosilka projekta je novomeška komunala, kjer direktor Rafko Križman poudarja, da je zdajšnje omrežje staro in dotrajano, zato so težave s pitno vodo pogoste. »Lani smo imeli 60 dni objavo o prekuhavanju vode. Vemo, kaj pomeni, če moramo vodo prekuhati doma, a to je treba početi tudi v ustanovah, kjer pripravljajo hrano, denimo v menzah, vrtcih in domu starejših občanov.« Škodo ima tudi dolenjska industrija. »Izračunali smo, da dan izpada vode samo novomeško industrijo stane približno 10 milijonov evrov,« pravi Križman in ob tem izpostavlja novomeško Krko: »Vemo, da z letom 2015 začne teči projekt Notol 2, ki bo potreboval bistveno več vode, kot jo zdaj, in mi je največjemu dolenjskemu podjetju ne bomo mogli dobaviti.«

A pogodbe o sofinanciranju projekta še kar ni. Na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo so pojasnili, da so prejeli dodatne zahtevke za sredstva iz kohezijskega sklada za 11 okoljskih projektov, med drugim tudi za dolenjski vodovod. Po sklepu vlade lahko nove odločbe izdajo takoj, ko z ministrstva za kmetijstvo in okolje prejmejo ustrezno obvestilo o prostih pravicah porabe za sofinanciranje posameznega projekta. Kdaj bo znana njihova usoda, ni jasno, saj na gospodarskem ministrstvu pravijo, da naj bi okoljsko ministrstvo odločitev sprejelo predvidoma februarja, na okoljskem pa v skopem odgovoru pravijo, da pripravljajo poročilo, ki ga bodo v najkrajšem času posredovali vladi.

Obljub imajo dovolj, zahtevajo dejanja

Partnerji v dolenjskem projektu so zdaj odločeni, da imajo obljub o sofinanciranju dovolj. »Odlašanja je konec, finančne perspektive 2007–2013 je konec, s projektom smo imeli stroške, a v rokah nimamo ničesar. Dogovorili smo se, da pošljemo poziv predsednici vlade, odgovor pričakujemo do 20. januarja,« napoveduje straški župan Alojz Knafelj.

Odločen je tudi župan Mestne občine Novo mesto Alojzij Muhič. »Sprašujem vlado, zakaj zadržuje projekt, saj se lahko zgodi, da bo 60.000 prebivalcev ostalo brez pitne vode. Poleg tega bo ogrožena tudi proizvodnja pri našem največjem podjetju, Krki. Sprašujem se, od kod se bo potem polnil državni proračun, saj vemo, koliko sredstev za to namenja novomeški farmacevt. Nobenega opravičila ni, da projekta ne bi izvedli takoj in da se odločbo o sofinanciranju tudi izda,« zahteva Muhič. js