»Koalicija zdaj verjetno ni v stanju, da bi se bolj konkretno dogovorila o podjetjih za prodajo,« je po kolegiju ocenil prvak SD Igor Lukšič. Po njegovem mnenju je za to premalo časa, opozoril pa je tudi, da na Slovenski odškodninski družbi (Sod) pripravljajo strategijo, ki zahteva več napora.

Lukšič: Zagovorniki korupcije so znova v ofenzivi, tarči odstranitve tudi SD in jaz

Se pa v SD zavzemajo za to, da je strategija za prodajo narejena čim prej, v treh mesecih, kar bi lahko pisalo tudi v koalicijski pogodbi.

Nova koalicijska pogodba verjetno ne bo določala, katera podjetja prodati

Erjavec je sicer še pred današnjim kolegijem pri premierki Alenki Bratušek dejal, da danes in v torek, ko bodo osnutek nove koalicijske pogodbe predstavili tudi poslancem koalicije, pričakuje konkreten dogovor o privatizaciji. Po kolegiju pa je pojasnil, da se partnerji še niso uspeli dogovoriti, ali bo v pogodbi to navedeno ali ne.

Ima pa Erjavec zagotovila, pravi, da bodo v roku dveh ali treh mesecev natančno določili, katera podjetja bodo privatizirali.

DL za čim širši umik države iz lastništva podjetij, v SD previdni

Da je ena od prioritetnih nalog vlade in DZ sprejem strategije upravljanja državnih naložb, ki vključuje seznam vseh podjetij, iz katerih se bo država umaknila, je po kolegiju pri premierki poudaril tudi prvak DL Gregor Virant. Priznal je, da so o tem pogledi v koaliciji nekoliko različni. DL se zavzema za čim širši umik države iz lastništva podjetij, medtem ko je SD previdna.

Ob tem Virant poudarja, da mora biti umik države iz gospodarstva pregleden, vse mora biti opravljeno na javnih razpisih, pod budnim očesom nadzornih organov. A nobenega dvoma ni, dodaja, da se država mora umakniti iz lastništva podjetij, saj se ni izkazala kot dober upravljavec podjetij.

Najti je treba strateške vlagatelje

Ta dogovor vlade je po Virantovih besedah ključen, a ga ne bodo zapisali v koalicijski pogodbi, pač pa v strategiji upravljanja kapitalskih naložb države. Prav tako v koalicijski pogodbi ne pričakujte seznama konkretnih podjetij, je dodal.

Pri vprašanju števila podjetij v drugem privatizacijskem svežnju pa Virant pravi, da ne kaže delati nobenih izjem. Treba je najti le pravi trenutek, da se iztrži čim boljša kupnina, najti je treba tudi strateške vlagatelje. A stvar ocene stroke je, kot pravi, katero podjetje prodajati in kdaj.

Nič o tem, ali bodo projekt Teš 6 ustavili ali ne

Erjavec je še pojasnil, da v koalicijski pogodbi ne bo nič o tem, ali bodo projekt šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6) nadaljevali ali ustavili, bo pa zaveza, da je potrebna natančna revizija projekta in da je treba poiskati odgovorne za vse dražjo investicijo.

V izjavi novinarjem je vnovič izpostavil vztrajanje DeSUS pri zavezi v koalicijski pogodbi, da ne bodo posegali v pokojnine in v regrese upokojencev. Kot je pojasnil Erjavec, je dobil zagotovilo premierke, da teh ukrepov ne bo, in to razumel tako, kot da se bodo k temu zavezali tudi v koalicijski pogodbi. Pravi, da je glede tega optimist.

»Ko imamo denar za sanacijo bank in za Teš 6, si ne predstavljam, da bi ljudem razlagali, da je treba znižati pokojnine,« je dejal novinarjem pred današnjim kolegijem predsednikov koalicijskih strank pri premierki Alenki Bratušek.

Na lovu za dvema ministroma

Vlada sicer še vedno išče dva nova ministra, za gospodarstvo in za zdravje. Erjavec osebno ni naklonjen temu, da bi DeSUS spet predlagal ministra za zdravje, saj da je bil nekdanji minister Tomaž Gantar kompetenten, a »zaradi zunanjih okoliščin, neusklajenosti v koaliciji in tudi zaradi pritiskov lobijev v koaliciji« ni mogel izpeljati začrtanih ciljev.

Kljub temu je imenovanje novih ministrov še stvar dogovora v koaliciji in organov stranke DeSUS, je dodal Erjavec.