»Izjemno razočarana sem nad to sodbo, ki postavi v zelo neprijeten položaj praktično vsakega direktorja javnega zavoda v tej državi, ki želi narediti nekaj dobrega za svoj zavod,« je po izreku sodbe na ljubljanskem okrajnem sodišču dejala Živčec Kalanova v izjavi za STA.

Očitali so ji zlorabo položaja

Živčec Kalanova je namreč 10. in 13. septembra 2010 v imenu Zdravstvenega doma Izola sklenila depozitno pogodbo s Poštno banko Slovenije in nato še kreditno tripartitno pogodbo z družbo Mabra inženiring (podjetje, ki je gradilo sedanje prostore zdravniške zbornice). To posojilo je tako Mabra inženiring najela pri Poštni banki Slovenije, denar pa potrebovala za poplačilo dolgov, ker je bila v času transakcije že insolventna.

Tožilstvo je tako Živčec Kalanovi očitalo, da je pri vodenju gospodarske dejavnosti zlorabila položaj, da bi nekomu drugemu omogočila korist, pri tem pa zastavila javni denar, čeprav tega ne bi smela.

KPK: posel ustreza definiciji korupcije

Da posel med Zdravstvenim domom Izola in podjetjem Mabra inženiring ni bil v skladu z zakonodajo, je aprila 2011 ugotovila komisija ministrstva za zdravje, ki je opravila izredni upravni nadzor v zdravstvenem domu. Prav tako je protikorupcijska komisija v načelnem mnenju zapisala, da posel ustreza definiciji korupcije. Izpostavili so, da predpisi ne dovoljujejo takšnega razpolaganja z javnimi sredstvi.

Nekdanja predsednica zdravniške zbornice je danes za STA poudarila, da je bil posel izpeljan natančno in skrbno. Zdravstveni dom je, kot je opozorila, prejel 10.000 evrov obresti in vrnjen depozit. »Sodišče tega ni prepoznalo kot korist zdravstvenemu domu, ampak me je obsodilo za nekaj, kar je v nasprotju s pravom in nima pravnega temelja,« je dodala. Sodba še ni pravnomočna.