V Sočiju se že nekaj časa mudijo tudi strokovnjaki podjetja Hidria Rotomatika iz Idrije, ki z elektroniko opremljajo enega izmed najbolj elitnih hotelov v Sočiju. Pogovarjali smo se s strokovnim vodjem Urošem Laknarjem, ki se prav v teh dneh spet mudi na prizorišču olimpijskih iger.

»V Sočiju se že vse mrzlično pripravlja na ta veliki športni dogodek. Vsi izvajalci del so imeli precej kratke roke in ugotavljam, da bo šlo vse zelo na tesno,« nam je povedal gospod Lakner. Ko smo ga vprašali, kako je Rotomatika iz Idrije prišla do tega izrednega posla, nam je povedal, da so ga dobili prek podjetja Tradeunique iz Beograda.

»Največ gradbenih del v Sočiju izvajajo Srbi, pač tradicija. Saj je obče znano, da so Srbi z Rusi že od nekdaj dobri prijatelji.«

Kakšna je vaša naloga pri gradnji hotela?

»Montiramo celoten računalniški nadzorni sistem, tudi za klimatsko napravo in računalniški dostop do sob. Glavni investitor za gradnjo hotela je Banka Rusije. Na olimpijskih igrah bo namenjen predvsem eliti, funkcionarjem, delegatom, pozneje pa samo za uslužbence Banke Rusije.«

Smo torej Slovenci v Sočiju kar navzoči?

»Glede gradnje zagotovo. Upam pa, da bodo tudi naši športniki osvojili kakšno medaljo.«

Ema – olimpijski benjaminček

Nobena skrivnost ni, da z največjo nestrpnostjo pričakujejo tekmovanja v Sočiju prav dekleta, saj bodo ženski smučarski skoki prvič na uradnem programu olimpijskih iger. Slovenska četverica še ni dokončno izbrana, olimpijski nastop pa ima že zagotovljen biserček iz Kranja – Ema Klinec.

Ema bo s svojimi 15 leti skoraj zagotovo ena najmlajših udeleženk zimske olimpijade v Sočiju. Dekle se kljub rosni mladosti zaveda odgovornosti olimpijskega poslanstva. Že z zmago na veliki poletni nagradi v Courchevelu je opozorila nase.

»Sodelovati na olimpijskih igrah je želja slehernega športnika, je pa to povezano z veliko odgovornostjo, saj je naloga zaupana le najboljšim.«

Kaj vam pomeni nastop v Sočiju?

»Uresničitev mojih sanj, za kar se je bilo vredno potruditi.«

Kako preživljate predolimpijsko obdobje?

»Trenutno je kar pestro. Za nami so prve tekme za svetovni pokal, pred vrati pa sta tudi tekmi na Ljubnem, ki se ju zelo veselim. Zdaj ni več časa za večje popravke, hočem zaupati sama sebi in dajem na treningih svoj maksimum.«

Se strinjate z olimpijskim geslom »Važno je sodelovati, ne zmagati«?

»Z geslom se ne strinjam v celoti. Menim, da je ponujeno priložnost treba čim bolje izkoristiti, saj ni ponujena vsakomur.«

In kaj vi pričakujete od nastopov v Sočiju?

»Pričakujem svoje najboljše skoke in superšportni dogodek, za katerega upam, da se bo uspešno končal tudi za nas.«

Si upate napovedati, koliko medalj boste osvojili slovenski športniki v Sočiju?

»Slovenski športniki bomo v Sočiju osvojili šest medalj.«

Klasika povsem slovenska

RTV Slovenija je doletela izjemna čast, saj so mu organizatorji zaupali neposredne prenose vseh olimpijskih smučarskih skokov in še klasično kombinacijo. Gre seveda za izjemen projekt, o zahtevnem in odgovornem delu slovenskih televizijcev pa smo se pogovarjali z vodjem ekipe RTVS Marjanom Lahom.

»Že tretjič zapored bomo z zimskih olimpijskih iger prenašali skoke. Letos delamo dvojni dnevni program – poleg skokov še nordijsko kombinacijo v celoti. Kako nam je uspelo? S trdim delom v zadnjih tridesetih letih! Začel je že pokojni Beno Hvala konec šestdesetih in v sedemdesetih letih, ko je bila kakovost mednarodnega RTV-multisignala z vseh velikih tekmovanj v Sloveniji na taki ravni, da so se k nam tuje RTV-hiše hodile učit. In to velike!«

Gotovo že veste, koliko ur bo televizijskih prenosov in za katere TV-mreže.

»Vseh ur bo 3700. Seveda govorim za vse zvrsti in discipline, za vse oblike posredovanja RTV-signalov. Naš delež je vezan na skoke in kombinacijo ter ne preseže 40 ur. Slišati je malo, vendar govorim zgolj za neposredne RTV-prenose. Pri tem tudi ne smemo pozabiti na gledanost obeh zvrsti, kar še viša zahtevnost. Katere TV-mreže? Vse, ki so uredile lastništvo RTV-pravic. Teh pa je, če me spomin ne vara, 210.«

Koliko ljudi bo štela vaša TV-ekipa?

»Našo ekipo sestavljajo odločilni sodelavci: režiser Dejan Čretnik, vsi snemalci, vsi zvokovni mojstri, mešalci slike, nadzorniki kakovosti slike, vsi EVS-operaterji (upočasnjena slika), grafika… Celotna ekipa TV Slovenija šteje 52 sodelavcev. V Sočiju se nam bodo pridružili še sodelavci s področij prehrane in transporta, tisti, ki bodo polagali kable, ekipa z reportažnimi avtomobili, varnostniki itd. Skupno nas bo 140.«

Glede na dogodke v Volgogradu je vse več bojazni glede varnosti na ZOI v Sočiju. Vas tarejo kakšne skrbi v zvezi z vašo veliko ekipo?

»Ne. Imam dovolj izkušenj in vem, da je Soči že zdaj najbolj zavarovan kotiček na zemeljski obli. Putin je vpoklical dodatne varnostne sile, če k temu dodamo še staro sovjetsko doktrino nadzora, ki je spet vzniknila, potem ne v okolici Sočija ne v Moskvi ne bo težav. Edini, ki bi bili nevarni, so tako imenovani teroristi kokoni, taki, ki so v Soči prišli takoj, ko je Rusija dobila igre. Najbrž pa so jih že razselili. Iskreno upam, da kakšnih tragedij ne bo.«