Poskusite kaj od naštetega, zagotovo vam ne bo žal, na vsakršne zamrznjene fileje argentinskih osličev, vietnamskih sladkovodnih pang (»vitki som«), panirane ribje palčke in podobno pri nas in po svetu sicer priljubljeno nesnago boste bržkone v hipu pozabili.

Obara iz osličev

Potrebujemo: 700 g očiščenih osličev (če so brez glave, zadostuje 500 g), 1 srednje veliko čebulo, 3 stroke česna, 3 korenčke, manjši kos gomolja zelene, 1 bučko, 200 g paradižnikovih koščkov iz kozarca (v sezoni uporabimo svež paradižnik), olivno olje, morsko sol, šopek peteršilja, lovorov list, vršiček svežega ali malo posušenega rožmarina, po želji malo zdrobljenega čilija ali sveže zmletega popra.

Priprava: Osliče dobrih deset minut kuhamo v blago osoljenem kropu z lovorjem in rožmarinom. Nato jih poberemo iz vode in pustimo, da se malo ohladijo. Vodo medtem precedimo. Ohlajenim ribam z lahkoto odstranimo kožo in kosti, meso pa natrgamo na koščke. Zelenjavo očistimo; čebulo, česen in peteršilj nasekljamo, korenček, zeleno in bučko pa grobo naribamo. V večji lonec damo malo olivnega olja in nasekljano čebulo ter pristavimo in popražimo, da postekleni. Šele nato dodamo česen, korenček in zeleno. Premešamo in na kratko popražimo ter prelijemo z vodo, v kateri so se kuhali osliči. Kuhamo dobrih deset minut, nato dodamo naribano bučko, paradižnikove koščke in malo sesekljanega peteršilja (nekaj ga prihranimo za posip). Po želji dodamo zdrobljen čili ali sveže zmlet poper ter po potrebi dosolimo. Če je juha pregosta, lahko dolijemo nekoliko vroče vode. Kuhamo okoli 15 minut, da se zelenjava zmehča. V juho primešamo koščke osličev in kuhamo še tri minute. Po želji lahko v juho zakuhamo še vlivance – zmešamo gladko, a ne pregosto tekoče testo iz enega jajca, dveh žlic moke in ščepca soli ter ga nakapamo v vročo juho ter kuhamo še nekaj minut. Nadevamo v krožnike, posujemo s peteršiljem ter postrežemo z dobrim kruhom in vinom.