Seveda smo najprej obiskali prvega moža na Ljubnem, župana Franja Naraločnika.

Kako se Ljubno pripravlja na svetovni pokal?

»Zelo delovno. Naš kraj res dobesedno živi z našim skakalnim praznikom. Imamo sicer nekaj težav z vremenom, zaključujemo še nekaj gradbenih del, urejamo okolico in parkirišča okoli skakalnice. Lahko rečem, da skoraj ni domačina, ki ne bi bil tako ali drugače povezan s svetovnim pokalom.«

Se zavedate, da ste najmanjši kraj na planetu, ki gosti tekme svetovnega pokala?

»Da, zavedamo se, ampak to še ne pomeni, da ne bomo tudi najboljši!«

Še kakšno presenečenje?

»Na Ljubnem prav letos praznujemo 60-letnico smučarskih skokov, skoraj skupaj z Avseniki in tudi zato, v počastitev naše obletnice, pripravljamo v petek, 24. januarja, ob javnem žrebanju startnih številk, tudi gala koncert z ansamblom Saše Avsenika. Imam pa še eno prošnjo, ko ste ravno iz Ljubljane. Nam lahko priskrbite porcijo mraza? Zelo ga potrebujemo. Tale odjuga nam gre že močno na živce.«

Tekma ni ogrožena

Z Rajkom Pintarjem, predsednikom organizacijskega komiteja na Ljubnem, smo imeli kar precej dela, da smo ga v času mrzličnih priprav ujeli za kratek pogovor:

»Čeprav je tekma letos prej kot običajno, nam to pri organizaciji ne dela težav. Edini problem je vreme, vendar smo ves čas spremljali vremensko napoved in ko so bile nižje temperature, smo začeli izdelovati umetni sneg.«

Tekma torej ni ogrožena?

»Nikakor. Snega imamo dovolj in ni strahu, da zaradi pomanjkanja tekme ne bi bilo. Organizacija poteka tako kot vedno, zdaj je še večji poudarek na marketingu in promociji, imamo veliko pomočnikov in prostovoljcev.«

Kakšna bo udeležba skakalk?

»Sicer še zbiramo prijave in pričakujemo vsaj 70 udeleženk iz 14 držav. Vsa dekleta bodo nastanjena v Logarski dolini, kjer se bodo počutila kot doma. Delegati FIS, novinarji in drugi obiskovalci pa na Ljubnem. Moram povedati, da so že zasedene vse stanovanjske kapacitete pri nas in v vsej Savinjski dolini.«

Za dekleta ste znali vselej lepo poskrbeti?

»Tudi letos bo tako, kot se spodobi, in za njih smo pripravili kar nekaj darilc in presenečenj. To je pri nas že kar navada in verjetno med gostitelji ženskih skokov veljamo za najbolj gostoljubne. Pričakujemo res lep in zanimiv konec tedna in čim več dobrih rezultatov naših pogumnih deklet.«

Vse hujša konkurenca

Tudi trener naših ženskih reprezentanc Franc Berčič z zanimanjem pričakuje tekme na Ljubnem.

»Tekme na Ljubnem so nekaj posebnega in vsa dekleta zelo rada prihajajo v Zgornjo Savinjsko dolino. Skoke spremlja veliko ljudi, kar drugje žal ni običaj. Izjemno vzdušje pa naredijo še navijači svojih skakalk, ki pridejo na Ljubno tudi iz drugih krajev, in dekleta so še bolj motivirana. Vsa čast organizatorjem na Ljubnem.«

Kakšne so trenutne razmere v ženskem skakalnem športu?

»Potem ko na olimpijadi v Vancouvru leta 2010 kljub prizadevanju domačinov ženski skoki niso bili uvrščeni v olimpijski program, je zanimanje močno upadlo. Zdaj, pred Sočijem, ko so ženski skoki uradna olimpijska disciplina, pa se je izjemno povečalo. Včasih sploh ni bilo kvalifikacijske serije, zdaj pa je skakalk več kot 70 in kvalifikacije so obvezne.«

Kako bi vi kot strokovnjak ocenili kvaliteto ženskih skokov?

»Pozna se strahovit napredek. Konkurenca med dekleti se je zgostila, vse bolj so enakovredna, odločajo malenkosti, desetinke. Včasih se je vedelo, katere bodo spredaj, zdaj nič več. Vse je mogoče.«

Kako napovedujete uvrstitev naših deklet v Sočiju?

»Seveda se bom vzdržal slehernih napovedi, bilo bi pa krivično, če ne bi povedal, da so tudi Slovenke v igri za kakšno olimpijsko medaljo.«

Kaj pa na Ljubnem? Bo med našimi dekleta kaj živčnosti zavoljo izbora za olimpijsko ekipo?

»Ne, takrat bo ekipa za olimpijske igre že izbrana. Bo pa tekma vsekakor zelo napeta, saj se dekleta izredno rada dokazujejo pred domačim občinstvom in pred svojimi navijači.«

Nova prelomnica

Bili bi zelo neskromni, če bi ob zdajšnji skakalni evforiji na Ljubnem pozabili na predsednika častnega odbora (ki je mimogrede tudi predsednik uprave BTC) Jožeta Mermala. Lahko bi rekli, kot je zdaj v modi, strica iz ozadja. Res je, da ima skakalni šport na Ljubnem ob Savinji šest desetletij dolgo tradicijo, da je prvo skakalnico zasnoval oče Planice ing Stanko Bloudek, res pa je tudi, da je prav po prizadevanjih domačina Jožeta Mermala danes Ljubno ob Savinji po ženskih skakalnih tekmah za svetovni pokal zaslovelo skoraj po vsej zemeljski obli.

»Leto 2014 pomeni za Ljubno ob Savinji novo pomembno prelomnico, saj bomo vstopili v dolgo pričakovano olimpijsko sezono. Zgodovinski trenutek, ko bodo tudi ženske prvič nastopile na olimpijadi, se bo zgodil tudi po zaslugi tekem, ki smo jih v preteklih letih organizirali prav na Ljubnem. S tem smo našim vrhunskim skakalkam omogočili, da zabeležijo nove tekme v svetovnem pokalu, in poskrbeli za pomembno prepoznavnost te mlade perspektivne discipline,« nam je zaupal Mermal in dodal: »V lanskem letu smo s široko komunikacijsko podporo, znanjem in delom Ljubencev, ter predvsem s promocijo naših skakalk, ki se razvijajo in postajajo iz leta v leto boljše ter posegajo po odličnih rezultatih, na tekmo pripeljali rekordno število navijačev in še več gledalcev pred televizijske zaslone kot leto poprej. To pojmujemo kot dokaz, da svoje delo opravljamo dobro in da so ženski smučarski skoki disciplina, ki si zasluži vso našo ljubezen in podporo.«

P. S.: Če je res, da se nobena pomembnejša stvar na svetu ne zgodi brez razloga, potem najbrž res ni naključje, da se je tudi predsednik Jože Mermal rodil točno pred 60 leti.