Politi z belilom

Jerot je marca lani uslužbenki Banke Slovenije izročil 149 bankovcev po 500 evrov, rekoč, da jih je ponesreči polil z belilom in bi jih rad zamenjal za nepoškodovane. A izkazalo se je, da z denarjem ni narobe le to, ampak da ima šop bankovcev le nekaj različnih serijskih številk. Policija je v njegovi torbi nato našla še kopico črnih lističev, ponarejenih bankovcev, ki jih sleparji premažejo s posebno črno barvo, kasneje, ko jih nameravajo dati v obtok, pa s pomočjo specialne kemikalije operejo.

Zreški poslovnež je zatrjeval, da je nameraval kupiti avto, zato je v menjalnici v Zagrebu prodal nekaj zlatih ploščic. Tam so mu zamenjali tudi nekaj evrov (iz stoevrskih v petstoevrske bankovce), ki jih je prej dvignil v poslovalnici Istrske banke. A v avtu se mu je nato po denarju polilo belilo, zato je skupno nekaj več kot 74.000 evrov spral, posušil s sušilcem za lase, dal v nogavice in odnesel v banko. Glede črnih lističev (215 ponarejenih bankovcev po 100 dolarjev in 62 po 500 evrov) pa je pojasnil, da mu jih je že leta 2005 v šali dal poslovni partner iz Malezije. Rekel mu je, da se dobi sredstvo za razbarvanje in potem nastanejo pravi bankovci. Jerot je zatrdil, da je lističe dal v ovojnico, ki jo je nato vsa ta leta nosil v torbi.

Vrsta neverjetnih naključij

Sodni senat direktorju ni verjel in sledila je obsodba. Obramba je v pritožbi nanizala veliko domnevnih napak okrožnega sodišča in predlagala novo sojenje. Med drugim naj bi se v sodnem spisu znašli nekateri nedovoljeni dokazi, a jih senat ni izločil. Neutemeljeno naj bi zavrnili predlog obrambe po zaslišanju nekaterih prič in forenzičnem pregledu Jerotovega avta, prav tako naj tudi brez razloga ne bi upoštevali notarsko overjene izjave nekega državljana BiH, češ da je ravno dan pred Jerotovim obiskom zagrebške menjalnice tam z natanko 74.000 ponarejenimi evri kupil zlate ploščice.

Pritožbeni senat je ocenil, da okrožno sodišče ni bistveno kršilo določb kazenskega postopka. Izjavo bosanskega državljana, ki je sam sebe močno obremenil in se je kar naenkrat pojavila v sodnem spisu, so tudi oni ocenili kot neverodostojno. V sodbi so zapisali, da je obtoženi v zagovoru nanizal toliko neverjetnih naključij, da mu ni mogoče verjeti. Dokazov proti njemu je bilo veliko, med drugim tudi elektronska pošta, iz katere je bilo razbrati, da se je dlje časa dogovarjal o poslu s »črnimi bankovci«.

Tudi kazen se je višjim sodnikom zdela primerna. Jerotu v prid gre le dosedanja nekaznovanost, medtem ko je oteževalnih okoliščin mnogo več.