Po političnem zakulisju krožijo namigi, naj bi imel Fides – sindikat zdravnikov in zobozdravnikov samo še 500 članov, zaradi česar naj ne bi več izpolnjeval pogojev za reprezentativnost. Zakon o reprezentativnosti sindikatov namreč določa, da so lahko reprezentativni le tisti sindikati, ki izpolnjujejo pogoj o številu članov. Če gre za zvezo ali konfederacijo, morajo imeti 10 odstotkov članov iz posamezne panoge, dejavnosti ali poklica, sindikati, ki niso včlanjeni v zvezo ali konfederacijo, kot na primer Fides, pa najmanj 15 odstotkov. Glede na to, da je v Sloveniji po zadnjih podatkih (za leto 2010) aktivnih nekaj več kot 4900 zdravnikov in okoli 1350 zobozdravnikov, bi torej Fides za reprezentativnost potreboval več kot 600 članov.

Kuštrin: Diskreditacija!

Predsednik Fidesa Konrad Kuštrin nam natančnega števila članov sindikata ni želel izdati, zagotovil pa je, da jih je več tisoč. »Tisti, ki misli, da nas bo s takšnimi diskreditacijami oslabil, se moti. Močnejši smo kot kadar koli,« je poudaril. Po njegovem mnenju so govorice o premajhnem številu članstva sprožili tisti, ki jih motijo v zadnjem času zelo glasna opozorila Fidesa na korupcijo v zdravstvu in njihove zahteve za ureditev razmer. Spomnimo, da je Fides med drugim ostro nasprotoval potrditvi Simona Vrhunca za generalnega direktorja UKC Ljubljana, ki naj bi bila po njihovem pokazatelj, da vlada z bojem proti korupciji ne misli resno.

Glede reprezentativnosti sindikatov vlada prava zmeda, saj števila članov po pridobitvi reprezentativnosti ne preverja nihče. Zakon o reprezentativnosti sindikatov, ki je nespremenjen že od leta 1993, ureja le izdajo odločbe o reprezentativnosti, ne omogoča pa naknadnih preverjanj in postopka odvzema reprezentativnosti.

Čeprav sindikati podatke o članstvu skrbno skrivajo, poznavalci menijo, da pogojev ne izpolnjuje več kar polovica od 45 reprezentativnih sindikatov. Tako naj bi bil na primer v vojski od treh sindikatov reprezentativen le še eden. Podobno naj bi veljalo za sindikate kovinske in elektro industrije.

Preverjanje na vsaki dve leti?

Sindikat vojakov Slovenije (SVS) je avgusta predlagal uvedbo dvoletnega potrjevanja reprezentativnosti sindikatov, v katerem bi število članov preverjali s potrdili o plačani članarini – na podoben način kot na Hrvaškem, kjer se reprezentativnost potrjuje na vsaka tri leta. Večji sindikati takšne predloge podpirajo.