Na facebook strani dogodka piše, da je korupcija v Sloveniji danes osrednji problem, pozivniki h protestu pa se ne strinjajo z načinom njenega reševanja. Kot so zapisali, je korupcija vdor zasebnega v javni interes, zato ne morejo sprejeti rešitve, ki poleg privatnega lastništva bank in državnih podjetij vsiljujejo tudi privatizacijo javnih storitev, kot so šolstvo, zdravstvo in sociala, saj ocenjujejo, da se s tem politika ne spoprijema s problemom korupcije, temveč jo zgolj normalizira.

»Rešitve oblastnikov absolutno zavračamo. Boj proti korupciji je lahko zgolj boj proti prevladi zasebnega interesa nad javnim, torej boj proti kapitalizmu! Zato pozivamo vse skupine in posameznike, da se v petek, 13. decembra 2013 ob 17.00 srečamo na Kongresnem trgu v Ljubljani, kjer bomo korupciji in kapitalizmu rekli glasen NE!« so še zapisali na spletni strani.

IDS: Korupcije se ne moremo znebiti z razprodajo premoženja tujim lastnikom

V izjavi za javnost, s katero so pri Iniciativi za demokratični socializem (IDS) podprli petkov protestni shod, so zapisali, da parlamentarne stranke ponujajo praktično enotno razlago za razmah korupcije. Slednje naj bi krivile predvsem odsotnost pravega, »zahodnega« kapitalizma in pravih lastnikov. Korupcija naj bi bila po njihovem posledica predvsem državne lastnine in »pajdaškega kapitalizma«. V IDS so prepričani, da tudi prodaja državnih podjetij tujim lastnikom ne bo odpravila sistematičnega problema korupcije, kot primer pa navajajo proces opravljanja stresnih testov slovenskih bank, ki bodo objavljeni te dni.

V IDS ocenjujejo, da so revizije vrednosti nepremičnin slovenskih bank, ki potekajo v sklopu stresnih testov, primer, ki ima močne znake korupcije, saj menijo, da revizorski hiši Ernest & Young ter Oliver Wyman delujeta predvsem v interesu finančnih trgov. Kot sporna se jim zdi metoda ocenjevanja nepremičnin, ki tako kot ostale metode stresnih testov agencij sicer niso bile razkrite javnosti, a so v zadnjem času vseeno vanjo pricurljale. Revizorji naj bi vrednost nepremičnin ocenjevali zgolj na podlagi voženj mimo objektov ali glede na njihovo geografsko lokacijo, ne glede na to, da ima Gurs praktično popolne podatke o nepremičninah.

»Tako naj bi ti neodvisni in nekoruptivni revizorji med drugim prišli do sklepa, da je 160 novih stanovanj na Obali vrednih celih 600.000 evrov. Torej 3.750 evrov vsako!« so zapisali in dodali, da se finančni trgi dobro zavedajo, da se bo morala Slovenija drastično zadolžiti, če bodo rezultati stresnih testov dovolj slabi, slabe terjatve pa se bodo prenesle v slabo banko oziroma na državo, s čimer se bo javni dolg Slovenije še povišal.

»V času, ko kapital ne more več kovati profitov v prenasičenem industrijskem sektorju in ko se je zlomila iluzija o hiperproduktivni družbi znanja, ki naj bi prinašala dodano vrednost brez meja, se kapital lahko preživlja le še s parazitiranjem na javnem dobrem. Z zaračunavanjem oderuških obresti na javni dolg. S siromašenjem javnega sektorja. S poceni privatizacijami javnega premoženja. S prilaščanjem naravnih virov. Če kaj, je korupcija sistemski pojav! Je proces, ki kapitalizmu sploh še omogoča preživetje,« so prepričani v IDS. »Zato moramo, da bi odpravili sistemsko korupcijo, zahtevati veliko več kot le transparentnost in etične kodekse, ki se običajno ponujajo kot rešitev. Zahtevati moramo odpravo sistema, ki korupcijo poraja. Zahtevati moramo nič manj kot odpravo kapitalizma.«

TRS: Odstop senata KPK ne sme iti mimo nas

Svojo podporo petkovemu protestu so izrazili tudi v Stranki za trajnostni razvoj Slovenije (TRS), kjer odstopno izjavo predsednika Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Gorana Klemenčiča, da so vsa načela postala karikatura, ocenjujejo kot alarm, »ki ne sme iti mimo nas«.

»Signal, ki sporoča, da bo TEŠ6 nadaljeval z uničevanjem Slovenije, korupcija v zdravstvu uničevala zdravje ljudi, razprodaja še zadnjega v socializmu ustvarjenega premoženja pa nas bo dokončno spravila na beraško palico. In od samostojnosti Slovenije se bomo lahko dokončno poslovili!« so zapisali v izjavi za javnost ter dodali: »Klic na pomoč borcev proti korupciji mora biti zadnji poziv državljanom Slovenije, da s političnimi elitami, ki so nam vladale zadnja desetletja, ne moremo pričakovati rešitve iz krize v katero so nas tudi pripeljale. Njihove povezave z uničujočimi neoliberalnimi roparji slovenskega premoženja so pregloboke, da bi se jim lahko odpovedali. Njihov pohlep je zasenčil vsako razumevanje stisk sodržavljanov, vsa moralna načela in vsako odgovornost za družbo ali državo.«