Ravnateljica šole Irena Kenk je pojasnila, da je šola rešena. »Pouk bomo večinoma prerazporedili v višja nadstropja in novi del stavbe, za katere nam je inšpektor zagotovil, da jih lahko neomejeno uporabljamo,« je povedala Kenkova in dodala, da naj kakovost pouka zaradi tega ne bi trpela. Najmlajši za zdaj ostajajo v prostorih vrtca, saj čakajo na rezultate, ali je bila prva delna sanacija uspešna. Šola pa bo morala vseeno razmisliti o obsežnejši sanaciji. Inšpektor za varstvo pred sevanji Tomaž Šutej je pojasnil, da vir sevanja najverjetneje prihaja iz kraške votline oziroma zemljine pod ploščo. V zemlji pod igralnico so izmerili nekaj več kot 111.000 bekerelov radona na kubični meter zraka, kar v primerjavi s 380.000 bekereli v Kočevski Reki ni tako kritično, a težavo predstavlja votlina, skozi katero radon lažje uhaja na površje. Sanacija bo zato morala biti celovita in kakovostna, saj šola po današnjih merilih ni ustrezno grajena.no
Šola v Črnem Vrhu ostaja
Vnovične, tokrat uradne meritve radona, ki jih je v prostorih osnovne šole v Črnem Vrhu opravil Zavod za varstvo pri delu, so potrdile močno presežene vsebnosti radona v treh učilnicah in vrtčevski igralnici v pritličju. Manj črna stran črnovrške zgodbe o radonu pa je, da so prostori v prvem nadstropju in novem delu šole z radonom obremenjeni manj, kakor so pričakovali. Čeravno so tudi tam v nekaterih špranjah ob tleh in umivalnikih izmerili najmanj osemkrat presežene vrednosti radona, bodo šolarji v šoli ostali. Večino pouka bodo imeli v zgornjih nadstropjih in novem delu šole, v najbolj obremenjenih učilnicah tehnike, matematike in biologije, kjer so razmere za redno uporabo neprimerne, pa se bodo lahko učili največ eno ali dve uri na dan.

Zgornji prostori črnovrške osnovne šole z radonom niso tako močno obremenjeni kakor štiri učilnice v pritličju, zato učencev ne bo treba preseliti v druge šole na Idrijskem. (Foto: Nataša Bucik Ozebek/dokumentacija Dnevnika)