Upravne enote devet let po vzpostavitvi elektronskega matičnega registra še vedno niso uskladile vseh evidenc. To na lastni koži zadnja leta ugotavljajo – sicer redki – državljani, ki niso bili rojeni v Sloveniji in upravni enoti še niso predložili rojstnega lista. Zaradi tega jim na upravnih enotah na vsem lepem ne želijo izdati potnega lista.

Podobno se je zgodilo Bojanu, ki mu je potekla veljavnost potnega lista in je na ljubljanski upravni enoti želel pridobiti novega, a mu je uslužbenka pojasnila, da tega zaradi neurejene evidence ne morejo izdati. Rojen je bil namreč v Sarajevu, a po prihodu v Slovenijo, kot je pred dnevi izvedel na upravni enoti, rojstnega lista ni predložil, zato niso mogli vzpostaviti matičnega registra, ki je podlaga za izdajo uradnih listin. »Saj to je izbris,« je bil ogorčen še dan pred tem polnopravni državljan Republike Slovenije, ki se je na upravno enoto odpravil prepričan, da bo šlo za rutinski postopek, a je namesto tega ostal brez potrdila o državljanstvu.

Zgolj urejanje evidenc?

Na ministrstvu za notranje zadeve so nam pojasnili, da so upravne enote leta 2005 vzpostavile matični register, kar pomeni, da so podatke državljanov iz rojstnih matičnih knjig, poročnih matičnih knjig in knjig umrlih prenesli v elektronske baze. Podlaga za prenos so bile rojstne matične knjige, v katere pa nekateri, ki so se rodili v tujini, med drugim tudi Bojan, niso bili vpisani niti naknadno. Kako so torej sploh lahko dobili potni list? Na ministrstvu pojasnjujejo, da so bile podlaga za to stare listine in druge uradne evidence, denimo evidenca osebnih izkaznic, evidenca potnih listov in register stalnega prebivalstva. »Po poteku veljavnosti starega dokumenta se na vlogo državljana vsakokrat izda nov potni list. Ker pa so do potnega lista upravičeni izključno državljani (potni list velja tudi kot potrdilo o državljanstvu), je potrebno državljanstvo pred novo izdajo nedvoumno izkazati.«

Na upravnih enotah izjave ministrstva ne razumejo in zagotavljajo, da tistemu, ki je pred tem že imel slovenski potni list, ob pridobitvi novega ni treba predložiti nobenega drugega dokumenta, s katerim bi dodatno izkazoval državljanstvo. Ne gre tudi za nikakršen odvzem državljanstva, dodaja vodja oddelka za upravne notranje zadeve na jeseniški upravni enoti Marta Kavčič, ampak zgolj za urejanje pomanjkljivih evidenc. »Vzpostavitev elektronskega matičnega registra je bilo izjemno obsežno delo, ki smo ga v Sloveniji uredili v rekordnih treh letih, res pa je nekaj zadev ostalo odprtih. Zdaj je prišla na vrsto tudi ta.« Po njenih besedah bi morale upravne enote osebe, ki morajo določene listine še predložiti, o tem obvestiti, kar so na Jesenicah že uredili. Očitno pa ne tudi povsod drugod.

Ljudje zapleta pogosto sploh ne razumejo

Zakaj Bojan po letu 2008, ko je bil matični register vzpostavljen, ni prejel obvestila, da mora predložiti rojstni list, nam niso znali pojasniti ne na ljubljanski upravni enoti ne na notranjem ministrstvu. »Vabila so bila poslana tistim slovenskim državljanom, za katere je bilo ob prenosu podatkov iz rojstne matične knjige v matični register ugotovljeno ali neskladje v osebnih podatkih ali da imajo nepopolno urejen osebni status,« so skopo zapisali na ljubljanski upravni enoti. Koliko takšnih vabil so poslali, prav tako ne vedo ne na upravni enoti ne na ministrstvu.

»Ljudi je v takšnih primerih treba razumeti, da so zmedeni in jezni,« še pravi Kavčičeva, »niso namreč sami krivi, da so se znašli v takšni situaciji in da je pogosto sploh ne razumejo.« Tudi Bojan bi se gotovo odzval povsem drugače, če bi vedel, da mu na njegovo zahtevo neurejenim evidencam navkljub lahko izdajo potni list, da pa ga bo moral zamenjati, če se bo izkazalo, da se podatki na rojstnem listu in v matičnem registru ne skladajo.

Kako do dokumentov iz tujine

Prav tako mu tudi niso odgovorili na vprašanje, kaj lahko stori v primeru, če rojstnega lista ne bo mogel pridobiti, ker je bil obsežen del uradne dokumentacije v Bosni in Hercegovini med vojno uničen. Na notranjem ministrstvu odgovarjajo, da države bivše Jugoslavije svoje evidence obnavljajo, »če pa uradna oseba iz države rojstva dobi na primer podatek, da je bila konkretna rojstna matična knjiga uničena in zato stranka ne more pridobiti novega izpiska, se lahko upošteva tudi druga dokazila, na primer osebne dokumente, izpiske o sklenitvi zakonske zveze in podobno«.

Ob tem se postavlja tudi vprašanje, kako naj oseba z neveljavnim potnim listom, ki novega ne more pridobiti, sploh odpotuje v tujino po rojstni list. Pravila izdaje izpiskov se sicer razlikujejo od države do države, a kot pravijo na ministrstvu, gre praviloma tudi po pošti s posredovanim pisnim zaprosilom, prek pooblaščene osebe oziroma prek pooblastila upravni enoti ali pa prek konzularnega predstavništva države v tujini.