"Ne razumemo ga kot resignirano sporočilo, da je boj proti korupciji jalov, temveč kot najbolj skrajno obliko poziva političnim elitam, naj ta boj končno pričnejo aktivno podpirati in to ne glede na to, kdo je v korupcijo vpleten," menijo in dodajajo, da živimo v državi, kjer vrsto let iz dneva v dan prihajajo na dan utemeljeni sumi korupcije, ko se vrstijo z dokazi podkrepljene prijave organom pregona in kjer o lobističnih in klientelističnih mrežah govorijo tudi posamezni najvišji predstavniki oblasti in nekateri menda celo odstopajo zaradi njih, pa vendar ostajajo domala vsi veliki korupcijski škandali brez sodnega epiloga in brez kaznovanja krivcev.

Od Bratuškove zahtevajo, naj nemudoma predstavi program boja proti korupciji

Nepripravljenost politične elite, da bi izgnala sistemske koruptivne prakse iz vseh družbenih sfer in radikalno pretrgala korupcijska omrežja, po besedah stranke Solidarnost dokazuje, da je z njimi zlizana in da jih potrebuje za ohranjanje svoje oblasti. V tem tiči odgovor, zakaj se politične elite poleg vseh drugih pozivov ne odzovejo niti na zahteve ljudstva, izražene v obliki vstajniških gibanj. Z njihovo izpolnitvijo bi prerezale svoje lastne korenine, opozarjajo.

Od predsednice vlade Alenke Bratušek zato zahtevajo, naj nemudoma predstavi program boja proti korupciji v vseh sektorjih in segmentih javnega življenja. Pristojna telesa pa naj javnost seznanijo, v kateri fazi postopka so najbolj znani korupcijski primeri zadnjih let in kdaj lahko javnost pričakuje njihov zaključek. "Če njena vlada ne bo sposobna ali voljna za odločne poteze, ki bi potegnile Slovenijo iz sedanjega položaja, bo najkasneje na naslednjih volitvah polagala račun za svojo pasivnost pred volivci," še napovedujejo.

Vodstvo KPK pozivajo, naj ne zapusti svojega položaja

V stranki v nastajanju izražajo priznanje KPK za rezultate njenega dosedanjega dela in jo hkrati pozivajo, naj ne zapusti svojega položaja. Po njihovem je nujno, da vse prebivalce Slovenije natančneje seznani z vsemi ovirami, s katerimi se srečuje, ter z vsemi primeri korupcije, ki so kljub njenim prizadevanjem ostali pod preprogo, in kdo jih je tja potisnil. "Poleg tega naj javnost seznani, katere pogoje in nova zakonska pooblastila potrebuje, da bi bilo njeno delo lahko bolj uspešno, ter tudi kaj potrebujejo drugi državni organi, da bi lahko učinkoviteje opravljali svoje delo. Izražamo našo odločenost, da jo bomo v njeni borbi proti korupciji podpirali in da bo to veljalo tudi v primeru, kadar bodo njene ugotovitve morda obravnavale tudi ravnanje nas samih," še zaključujejo v sporočilu za javnost podpisani Uroš Lubej, Lenart Zajc in Damjan Mandelc.