Minister Virant je glede načrtovanih reform lokalne samouprave dejal, da bodo na ministrstvu "počasi, preudarno, postopno in premišljeno" pripravili strategijo. Sem bo vključeno tudi vprašanje pokrajin, za katere meni, da jih v Sloveniji potrebujemo, saj obstaja veliko zadev, ki sodijo na pokrajinsko raven. Kot je dejal, si ne predstavlja delitve Slovenije na pokrajine brez Koroške kot samostojne pokrajine.

Podobno velja za načrtovano razdelitev Slovenije na upravne okraje. Kot strokovnjak bi se Virant zavzel za šest upravnih okrajev, ker pa gre pri tem "za veliko več", bo predlog po njegovih besedah predvidel 12 upravnih okrajev, s čimer je danes minister Virant na nek način pomiril koroške župane, ki so pred časom na svetu regije nasprotovali predlogu upravnih okrajev, ki ni predvidel okraja na Koroškem.

Koroški župani so ministra Viranta in ministra za pravosodje Senka Pličaniča nocoj spraševali med drugim tudi o financiranju občin, nepremičninskem davku, volilnem sistemu in cestah.

Glede cest je slovenjgraški župan Andrej Čas dejal, da je Koroška osem let bila deležna obljub, zdaj pa si želi, da se neizkoriščena sredstva na operativnem programu razvoja okoljske in prometne infrastrukture preusmerijo v obnovo državnih cest na Koroškem. Čas se zaveda, da so državne ceste slabe tudi drugje, vendar pa je Koroška v drugačnem položaju, saj je regija zelo oddaljena od prve avtoceste v Sloveniji, obeti za izgradnjo hitre ceste pa niso dobri.

Virant je v zvezi s tem dejal, da glede cest ne morejo ničesar obljubiti, je pa dejal, da spada tretja razvojna os med razvojne prioritete, a v okvirih možnega.

Okroglo mizo je povezovala domačinka v Črni na Koroškem, podpredsednica DZ Polonca Komar, Koroško pa so danes obiskali še ostali poslanci DL in sodelavci, poleg ministrov Viranta in Pličaniča tudi minister za infrastrukturo in okolje Samo Omerzel. Slednjega so Korošci pričakovali tudi na okrogli mizi, predvsem zaradi odgovorov, povezanih z vprašanji glede cest, a ga na večernem srečanju ni bilo.